Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kırmızı Çeri Domates Turşusu

Çok lezzetli bir turşu tarifi hazırladık. Tam sezonunda olduğumuz için turşu çeşitleri, değişik turşu tarifleri hazırladık. Kırmızı çeri domates turşusu yapılışı hazırladık. Domates turşusu yapılışından bahsedeceğiz. Sevdiğiniz lezzetler arasında olacak. Yemek tarifleri listemize giderek tüm turşu tariflerine ulaşabilirsiniz. Acı biber turşusu yapımı acı severler şişe şişe kilolarca acı biber turşusu yapıyorlar. Kornişon turşusu yapılışı dereotu ile yaptığımız yeni tariflerden. Bamya turşusu nasıl yapılır detaylı anlatımı ile hazırlamıştık. Deneyeceğiniz lezzetler arasında. Patlıcan turşusu nasıl yapılır, karışık turşu nasıl yapılır yine önceki yazılarımızda var. Şimdi çok seveceğimiz kırmızı çeri domates turşusu yapalım.

Çeri Domates Turşusu Nasıl Yapılır?

Kırmızı Çeri Domates Turşusu 7

Çok lezzetli bir turşu tarifi daha. Evet bu ara değişik turşulardan  bahsediyoruz. Örgü modelleri ve yapılışlarına ara verip kışlık hazırlıklarla devam ediyor ve turşular yapıyoruz. Kırmızı çeri domates turşusu yapacağız bu kez. 2 farklı tarif buldum araştırırken. Birinde balık sosu kullanıyordu. Bizde çok yaygın olmadığı için onu tercih etmedim. Her zaman kullandığımız, yaptığımız sirkeli tarifi tercih ettim. Kaynak kısmından balık soslu turşu tarifine ulaşabilirsiniz. Kırmızı çeri domates turşusu yapılışına malzeme listesi ile başlayalım.

  • Kırmızı çeri domates
  • Her bir kavanoz için 4 adet doğranmış sarımsak
  • 1/2 kuru soğan ( 8 parçaya bölelim)
  • 10 adet acı biber ( Ortadan 2 ye bölelim)
  • 1 demet taze dereotu ( Dereotu çiçeklerini de kullanabilirsiniz)
  • 3 -4 adet meşe yaprağı ( 10 parçaya bölünmüş)
  • 6 su bardağı su
  • 3 su bardağı beyaz sirke
  • 3 yemek kaşağı kaya tuzu
  • 1 yemek kaşığı şeker

Kırmızı Çeri Domates Turşusu 1

Tüm malzemelerimiz bu kadar. Hazırsanız başlıyoruz. Domatesleri güzelce yıkadıktan sonra kabukların çatlamaması ayrılmaması için bir kürdanla iki kez dikkatli bir şekilde delelim.

Kırmızı Çeri Domates Turşusu 11

Domates, sarımsak, meşe yaprakları, dere otu, acı biberi, soğan dilimlerini, üstte biraz boşluk kalacak şekilde temiz kavanozların içine yerleştirelim.

Kırmızı Çeri Domates Turşusu 2

Kırmızı Çeri Domates Turşusu 3

Bir tencerede su, sirke, tuz ve şekeri karıştıralım. Kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika daha kaynatıp kapatalım. Başka bir tencerede kavanoz kapaklarını kaynatalım.

Kırmızı Çeri Domates Turşusu 4

Suyu kavanozlara dolduralım. Kavanozlar ile sıkıca kapatalım. Ters çevirip koyalım. 24 saat bekledikten sonra düzeltip karanlık ve serin bir yere kaldırabilirsiniz.

Kırmızı Çeri Domates Turşusu 5

Kırmızı Çeri Domates Turşusu 6

Kırmızı Çeri Domates Turşusu 8

Kırmızı Çeri Domates Turşusu 9

Kırmızı Çeri Domates Turşusu

Kaynak : https://www.fromachefskitchen.com/pickled-grape-or-cherry-tomatoes/

https://pickledplum.com/pickled-cherry-tomatoes-recipe/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler