Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Evde Erişte Yapımı ve Erişte Nasıl Saklanır?

Evde erişte yapımı ve erişte nasıl saklanır bunun gibi konulara yani kısa erişteye değineceğiz bu yazımızda. Erişte evde yapımı kolay olan ve Türk mutfağına ait bir makarna türüdür. Özellikle yaz aylarında hazırlanarak kış aylarında tüketilen bir gıdadır. İçeriğinde yumurtanın bol olmasından dolayı besin değeri oldukça yüksektir. Ev yapımı doğal bir makarna çeşidi olduğundan sadece makarna gibi haşlayarak tüketilmemektedir. Salatalarda, yemeklerde ve çorbalarda kullanılabilmektedir. Normal makarnalar hazır gıdalar olduğundan paketlerinde rahatlıkla saklanabilmektedir. Fakat erişte ev yapımı bir makarna türü olduğundan saklama koşullarında farklılıklar bulunmaktadır.

Eriştenin İçeriğinde Bulunan Malzemeler ve Kısaca Erişte Yapımı

Kış hazırlıklarının başında gelen erişte yapımında un, tuz ve yumurta kullanılmaktadır. Malzemeler hamur haline getirilerek yufka şeklinde açılır. Bu yufkaların hafif kuruması beklenir ve daha sonra şeritler halinde bıçak yardımı ile kesilir.

Erişte Kurutma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kesilen eriştelerin kuruması için birkaç gün daha bir bezin üzerinde bekletilir. Eriştelerin iyi kuruyup sertleşmesi gerekmektedir. Erişte bozulur mu diye soracak olursak, doğal bir gıda olduğundan bozulması daha çabuk gerçekleşebilecek bir üründür. Bu yüzden eriştenin saklama koşulları da oldukça önemlidir.

Evde Erişte Yapımı ve Erişte Nasıl Saklanır?

Evde Erişte Nasıl Saklanır?

Kuruyan eriştelerin daha sonra uzun süre saklanabilmesi için en ideal yöntem bez torbalarıdır. Bez torbaları eriştenin nemlenmesini engeller ve nemi emer. Tüketeceğiniz miktarda bez torbalara yerleştirebilirsiniz. Çok miktarda yapılan erişteleri büyük bez torbalarda saklamak sağlıklı değildir. Bez torbalar eriştelerinizin hava almasını sağlayacaktır.

Evde Erişte Yapımı ve Erişte Nasıl Saklanır? 1

Eriştelerinizi saklama koşullarından biride cam kavanozlardır. Cam kavanozlarda bol miktarda erişte saklayabilirsiniz. Fakat kavanozların kapağını kapatmak yerine üzerini bir bez ile örtmeniz gerekir. Eriştenin hava almasını bu şekilde sağlamış olursunuz. Kışlık hazırlıklarının arasında yer alan erişte yapımı her iki yöntem ile saklama koşulları sağlanmış olur. Ayrıca bez torba ya da cam kavanozlarda saklamak istediğiniz eriştelerinizi serin ve karanlık ortamda muhafaza etmelisiniz.

Eriştenin yapımı her ne kadar zahmetli olsa bile yemesi gerçekten keyif verici bir gıdadır. İçerisindeki yumurtadan lezzetini alan erişte bozulmadan saklanması için iyice kurutulması gerekir. Bu sayede uzun süre dayanıklılığı artar. Normal makarnaya oranla daha lezzetli olmasının sebebi tamamen doğal olarak yapılmasıdır. Kış aylarında bolca tüketilen eriştelerinizi saklarken kuru yerde muhafaza etmeye dikkat etmelisiniz. Nemli ortamlarda muhafaza edilen erişte küflenebilir. Küflenme problemi ile karşılaşmamak için hem iyice kurutmalı ve saklanılan ortamın kuru olması eriştelerinizi sağlıklı bir şekilde saklamanızı sağlar.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler