Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kornişon Turşusu Yapılışı

Turşu tarifleri ile devam ediyoruz. Sırada çok sevilen bir lezzet var. Salataların vazgeçilmezi. Kornişon turşusu yapılışı. Yemek tariflerinin vazgeçilmezi. Yemeklerin yanında kütür kütür yenen kornişon turşu yapımı. Bamya turşusu nasıl olur, patlıcan turşusu nasıl yapılır gibi birçok turşu hazırladık. Yine turşularda kullandığımız ev yapımı sirkeden bahsettik. Hazırladığınız ev yapımı sirkeleri turşularınızda kullanabilirsiniz. Şimdi çok sevilen dereotu ile tatlandırılmış turşu nasıl kurulur başlayalım.

Kornişon Turşu Nasıl Kurulur?

Bu turşu diğer turşulardan biraz farklı. Kornişon turşusu yapılışı hazırladık. İçinde dere otu çiçeği var. Karabiber var. Çok lezzetli olacak. Bu lezzetten vazgeçemeyecek ve her sene dereotu ile kuracaksınız turşularınızı. Malzeme listesi ve detaylı yapılışı ile başlayacağız tarife. Salatalarda, ev yapımı kumpirlerde, 5 çayı yanında, günlerde, kısırda, patates salatasında, sade olarak yemeklerin yanında çok kullanıyoruz. Kornişon turşusu yapılışı kolay ve lezzetli. Sizlere hemen malzeme listesini saymak istiyorum.

  • 10 kg kornişon
  • 3 baş sarımsak ( soyulmuş ve dilimlenmiş)
  • 3 demek dere otu çiçeği
  • 7 adet acı biber ( isteğe bağlı)
  • Top karabiber

Salamura kısmı için :

  • 12 bardak su
  • 4 su bardağı sirke
  • 1 kahve fincanı tuz
  • 2 yemek kaşığı şeker

Kornişon Turşusu Yapılışı 7

Kornişon Turşusu Yapılışı 8

Salamura miktarı sizin yapacağınız kornişon miktarına göre değişiklik gösterecektir. Önce işe kavanozları ve kapaklarını sterilize ederek başlıyoruz. İsterseniz kavanozları deterjan olmadan bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Salatalıkları yıkıyoruz. Salamura malzemelerini suyun içine tuz, sirke ve şekeri katıyoruz ve karıştırıyoruz. Daha sonra ocağa alıp kaynatıyoruz.

Kornişon Turşusu Yapılışı 1

Kornişon Turşusu Yapılışı 10

Kavanozların içine salatalıkları yerleştiriyoruz. Her kavanoza dereotundan bir parça ve sarımsak ekliyoruz. Yaklaşık 1 yemek kaşığı sarımsak ve 8 – 10 adet top karabiber ekliyoruz. Eğer acı biber kullanacaksanız onları da ekleyin.

Kornişon Turşusu Yapılışı

Salatalıkları kavanoza dik bir şekilde yerleştiriyoruz. Hazırladığımız suyu kavanozların üzerine dolduralım.

Kornişon Turşusu Yapılışı 9

Kavanozların ağızlarını sıkıca kapatalım. Dolu kavanozları kaynar suyun içine oturtalım. 10 dakika kaynatalım. Daha sonra çıkartalım. 24 saat hiç dokunmadan kavanozları bekletelim. Daha sonra serin, karanlık ve kuru yerde saklayalım.

Kornişon Turşusu Yapılışı 5

Kornişon Turşusu Yapılışı 6

Kornişon Turşusu Yapılışı 4

Kornişon Turşusu Yapılışı 9

Kaynak : https://weekendatthecottage.com/garlic-dill-pickles-recipe/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler