Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Salamura Patlıcan Turşusu Tarifi

Her yazdan hazırladığım kış boyu severek yediğim lezzetlerden biri. Salamura patlıcan turşu tarifi. Bu tarifi yaparken video çekmiştim. Bugün püf noktaları ile birlikte tarifi tekrar hazırladım. Biraz uğraştırıcı bir tarif diyebiliriz. İç salata hazırlıyoruz, patlıcanları haşlıyoruz. Biraz yorucu olabiliyor. Yorucu olsa da kış boyu severek yiyoruz. Kornişon turşu tarifleri, karışık turşu tarifleri, jalapeno turşu tarifleri gibi birçok turşu yapıyoruz. Salamura patlıcan turşusu tarifi de o turşular arasında. Haşlanmış patlıcan turşusu iç salatası hazırladığınızda iç artarsa dolma biberleri de doldurabilirsiniz. Turşu yapabilirsiniz. Turşuları yaparken sarımsak soymak biraz uğraştırıcı olabilir. Pratik sarımsak soyma yöntemlerini deneyebilirsiniz. Ben sarımsakları akşamdan suya ıslıyorum. Sabah kolayca soyuyorum. Kaynatma patlıcan turşusu için bol sarımsak gerekiyor. Sirke kullanmıyoruz patlıcan turşusunda. Patlıcan turşusuna geçmeden önce birkaç turşudan bahsedelim. Videolu lokanta usulü mor lahana turşusu kolay turşulardan ve hemen hazır olup yenebilecek turşulardan. Videolu kolay lahana turşusu tarifi de seveceğiniz lezzetlerden olacak. Şimdi pişmiş patlıcan turşusu tarifine geçelim.

Patlıcan Turşusu Tarifi

Patlıcanları haşlayarak ve güzel bir salata hazırlayarak salamura patlıcan turşusu tarifi hazırladık. Püf noktaları ile ve videolu anlatımı ile hazırladık. Ben turşuyu yaparken 5 kiloluk bidon kullandım. Patlıcanlar küçük kullandım. 3 -4 kilo civarında patlıcan yeterli oldu. Patlıcanları haşladıktan sonra sarımsaklar kullanarak iç harç kullanmadan sade patlıcan turşusu olarak yapabilirsiniz. Salamura patlıcan turşusu tarifine malzeme listesi ile başlayalım.

  • 5 kglık turşu bidonu
  • 3 -4 kilogram küçük patlıcan
  • Yarım kilo sarımsak
  • Yeşil kıl biber ( acı severseniz biraz acı da kullanabilirsiniz)
  • Maydanoz
  • Domates
  • Tuz
  • Limon tuzu

Domates yaklaşık 2 – 3 kilo kadar gitti. Biraz göz kararı hazırladım. Aynı şekilde biber ve maydanozu da göz kararı hazırladım. Domates, biber, maydanozları doğruyoruz. Sarımsakları eziyoruz. Ben rondodan geçirdim. Sarımsaklardan ezilmiş olanlardan salataya katmadan önce biraz ayırıyoruz. Salataya eritilmiş limon tuzu ekliyoruz.

Salamura Patlıcan Turşusu Tarifi

Biber, domates, maydanoz, sarımsak, damak tadınıza göre tuz ekliyor bir salata yapıyoruz. Patlıcan kısmına gelelim. Patlıcanları haşlıyoruz. Çok erimeyecek, çok yumuşamayacak patlıcanlar. Patlıcanları ocaktan alıp soğuk suya koyuyoruz. Soğuk suda bekletip tekrar 2. bir soğuk suya alıyoruz patlıcanları. Tüm patlıcanlar için aynı işlemi uyguluyoruz. 2 kez soğuk suya batırıyoruz.

Salamura Patlıcan Turşusu Tarifi 1

Şimdi patlıcanların ortasını karnıyarık gibi çizelim. İçine hazırladığımız salatadan dolduralım.

Salamura Patlıcan Turşusu Tarifi 2

Hazırladığımız patlıcanları bidona, kavanoza yerleştirelim. Yerleştirirken ortasına ve üstüne ayırdığımız sarımsakları yerleştirelim.

Salamura Patlıcan Turşusu Tarifi 3

Salamura Patlıcan Turşusu Tarifi 4

Salatamızın suyunu dökmeyelim. Domates suyuna eğer azsa biraz su ve tuz ekleyelim.

Salamura Patlıcan Turşusu Tarifi 5

Şimdi bu hazırladığımız suyu bidonlara dolduralım.

Salamura Patlıcan Turşusu Tarifi 6

Bidonların ağızlarını kapatalım. Turşu hazır. Turşumuz biraz kabarabilir yani köpürebilir. Suyu taşabilir. Normaldir.  Arada bir lavabonun önünde kapağı açıp gazını alabilirsiniz. Bir süre sonra taşma işlemi duracaktır. Tüm püf noktaları ile salamura patlıcan turşusu tarifi hazır. Şimdi videolu olarak yapılışı izleyelim.

Püf noktaları yazının içinde saklı. Afiyet olsun.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler