Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır?

Köyde tadına doyamadığımız lezzetleri evde yapmaya çalışıyoruz. Ben küçükken annem bolca tereyağı yaparlardı. İneklerimiz, koyunlarımız vardı. Küçüktük. Pek sevmezdim o zamanlar, kıymetini bilmiyormuşum tabi sonradan anladım. Büyüyünce. Bidon bidon ev yapımı peynirler yapardı. Şimdi o tereyağlarını, peynirleri arıyorum ama bulamıyorum. Koyunlar, inekler hepsi teker teker satıldı. Ya memlekete gidince satan varsa eğer tereyağı veya peynir onlardan alıyoruz, yada evde kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Tabi küçüklüğümdeki o lezzetler yok. Kendi yaptığımda veya başkasından aldığımda. Maalesef onlar geride kaldı. Yinede evde peynirimizi, tereyağımızı kendimiz yapabiliriz. İçinde ne olduğunu biliriz. Kendimizde çocuklarımızda güvenle tüketebilirler. Maalesef ki marketlerden aldığımız her şeyin içinde katkı maddesi var. Tabi her zaman evde yapamayız ama o ürünlerden ne kadar uzak kalırsak, kalabilirsek o kadar iyi. Sizlere ve kendime evde tereyağı nasıl yapılır güzel bir yazı, video hazırladık. Her zaman yapamasak bile arada bir yapabiliriz.

Yemek tariflerinde, kahvaltı tariflerinin vazgeçilmezidir tereyağı. Tereyağı yapımı hazırladık. Köy tereyağı nasıl yapılır benzer bir teknikle. Tabi köy tereyağlarının yerini tutmaz ama biz yinede deneyebiliriz. Yoğurdumuzu da kendimiz yapabiliriz. Ben uzun süredir kendim yapıyorum. Artık marketten aldığım yoğurtları yiyemiyorum. Evde yoğurt nasıl yapılır önceki yazılardan bulabilirsiniz. Yazın dağlardan topladığınız kozalaklarla çok güzel reçeller yapabilirsiniz. Çam kozalağı reçeli hazırladığımız tariflerden. Evde tereyağı yapımı detaylarına geçelim.

Çiğ Sütten Tereyağı Nasıl Yapılır?

Evde tereyağı nasıl yapılır tüm adımları ile hazırladık. Artık bizde evde tereyağımızı kendimiz yapabiliriz. Tereyağı yapımı için özel bir ekipman gerekmiyor. Marketten aldığınız sütten veya mahallenize gelen sütçüden aldığınız sütten yapabilirsiniz. Önce çiğ sütü kaynatıp soğutmak gerekiyor. Evde tereyağı nasıl yapılır başlıyoruz. ( Tereyağını yapmak için önce az miktar süt ile başlayabiliriz denemek için)

  • 3 su bardağı soğuk süt
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 5 yemek kaşığı buzlu su

Önce çiğ sütten yapıyorsak kaynamış soğumuş sütü mutfak robotuna veya rondoya döküyoruz.

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır?

Mikseri çırpmaya başlıyoruz. Süt yoğunlaşana kadar çırpıyoruz.

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır? 1

Süt yoğunlaştıktan sonra buz gibi suyun içine dökelim. Buzlu suyun içine. Bu işlem tereyağının sıvıdan tamamen ayırmaya yardımcı olur. Şimdi tereyağını süzelim.

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır? 2

Süzdüğümüzde oluşan suyu isterseniz buzdolabında saklayabilir ve et marine etmede kullanabilirsiniz. Tereyağını elimizle sıkalım. Fazla suyu atalım.

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır? 3

Tereyağınıza isterseniz biraz tuz katabilirsiniz. 3 su bardağı sütten 300 gram civarı tereyağı çıkıyor. Buzdolabında 6 hafta kadar saklayabilirsiniz.

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır? 5

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır? 4

Kaynak : https://www.biggerbolderbaking.com/homemade-butter/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler