Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Bozulmuş Gıdalar Nasıl Anlaşılır?

Besin zehirlenmelerine ve ciddi hastalıklara sebep olabilen bozulmuş gıdalar insan sağlığını oldukça tehdit etmektedir. Sebze, meyve, baklagiller ve diğer gıdalar bozulduklarını koku ve şekillerinden belli etmektedirler. Bazı gıdalar küflü hal alarak bozulmaya başladığını belli eder. Koku ve şekil bozukluklarıyla tatlarında da acıma meydana gelebilmektedir. Bozulan gıdaların tüketildiğinde insan sağlığını ciddi derecede tehdit eder.

Özellikle bozulmuş gıda tüketen kişilerde ilk olarak besin zehirlenmesi meydana gelmektedir. Vücuda alınan bozuk gıdalar diğer organlara da kalıcı hasarlar verebilmektedir. Bu yüzden tüketilecek gıdaların zamanında ve son kullanım tarihinden önce tüketilmesi en doğru yöntemdir.

Hangi Besinin Bozulduğunu Nasıl Anlarım?

Bozulmuş Gıdalar Nasıl Anlaşılır?

Uzun süre buzdolaplarında saklanan gıdalar zamanla bozulmaya başlayacaktır. Gıdaları çok sıcak ortamlarda saklamak daha çabuk bozulmalarına sebep olur. Sebze ve meyvelerin bozulduğunu anlamanız için rengine bakmanız yeterli olacaktır. Bozulan sebze ve meyveler buruşmaya başlar ve renkleri de farklılık gösterir. Yeşil sebzeler koyu yeşil rengi alır ve yaprakları çürümeye başlar. Meyvelerin bozulması ise yine renginden ve kokusundan belli olur. Ayrıca bozulan meyvelerin tadı acı bir hal alarak yumuşama gözlenir.

Et ve et ürünlerinin bozulduğunu renginden anlayabilirsiniz. Ayrıca et ve et ürünleri yapışkan bir hal alır. Kokusu ekşi bir koku olarak yayılır. Et ürünleri bozulmaya başladığında kötü koku salmaya başlar. Süt ve süt ürünlerinin bozulması ise kokusuyla belli olmaya başlar. Süt kokusunda ekşime meydana gelir. Peynir ve peynir çeşitlerinin bozulduğunu anlamak içinse kokusuna ve rengine bakabilirsiniz. Küflenmeye başlayan peynirler bozulmaya başlamış demektir. Turşu gibi gıdaların bozulması ise tadından anlaşılır. Tadı acımaya ve asitleşmeye başlamıştır.

Gıdaların bozulması genel olarak tat, koku ve şekil ile belli olmaktadır. Tüketilen gıdaların son kullanma tarihinden önce tüketilerek bozulmasının önüne geçilebilir. Bozuk gıdalar en başta zehirlenme ile sonuçlanacağından satın aldığınız gıdaların son kullanma tarihlerine ve şekillerine dikkat etmelisiniz. Konserve ürünler bozulma yaptığında içerisinde bakteri üremeye başlayarak kurtlanır. Aynı durum baklagiller içinde geçerlidir. Kelebek ve kurtlanma yapan baklagiller tüketilmemesi gerekmektedir. Sağlığınız için taze gıdaları tüketmek en idealidir.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler