Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Hazır Çorbaların Zararları ve Faydaları Var mıdır?

Kışın sıkça tüketilen çorbalar akşam yemeklerinin olmazsa olmazıdır. Hem sinirimi kolaylaştırmak açısından hem de lezzet açısından Türk mutfağı birçok çorba çeşidine sahip bir mutfaktır. Kolaylık olması açısından tercih edilen hazır çorbalar, 5-6 dakika içerisinde pişirilerek hazırlanmaktadır. Fakat özellikle çocuklar için hazır paket çorbalar önerilmemektedir. İçeriğinde renklendirici ve diğer katkı malzemeleri bulunduğundan gelişim çağında ki çocuklara tavsiye edilmemektedir.

Uzun dönemde lezzetini ve süresini uzatmak adına içeriğine birçok kimyasal madde eklendiğinden kansere sebep olduğu da bilinmektedir. Bu sebeple evde sebzelerle kendi yapacağınız çorbaları çocuklarınıza vermeniz en sağlıklısı olacaktır. Zaman bakımından sıkça tercih edilen hazır çorbalar insan sağlığını tehdit altına almaktadır. Uzmanlar bu konuda çok hassas davranarak hazır çorbaları tüketmememiz konusunda uyarıyor.

Hazır çorbaların daha uzun süre dayanmasını sağlayan kimyasallar insan sağlığını tehdit ettiğinden uzmanlar özellikle ev yapımı çorbaları çocukların menüsünde olması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca hazır çorbalar da un miktarı fazla olduğundan hazımsızlığa sebep olabildiği bilinmektedir.

Hazır Çorbaların Zararları ve Faydaları Var mıdır?

 

Ev Yapımı Çorbaların Farkı Nedir?

Evinizde kendi hazırladığınız çorbaların sağlığınız açısından daha büyük önem taşıdığını bilmenizde fayda var. Çeşitli sebze ve bakliyatlar ile günlük taze şekilde çorbalarınızı hazırlayabilirsiniz. Evde yapılan çorbalar içerisinde herhangi bir katkı malzemesi bulunmayacağından daha doğal ve sağlıklı gıdalar arasında yer almaktadır.

Ana yemekler öncesinde içilen çorbanın sindirime katkısı büyük olduğundan tamamen doğal bir şekilde hazırlanmış olması sağlığımız için en ideal yöntemlerden biridir. Farklı lezzetleri de bir araya getirerek kendi damak tadınıza uygun çorbalar yapabilirsiniz.

Ev yapımı çorbalar arasında en çok mercimek, tarhana, tavuk suyu şehriyeli çorba ve yayla çorbası tercih edilmektedir. Zaman sorunu yüzünden sıkıntı yaşayan kişiler ev yapımı çorbalarını bir gün öncesinden hazırlayarak zaman kaybı yaşamayabilirler. Çocuklar ve gelişim çağındaki bireyler için hazır çorba yerine ev yapımı çorbayı tercih edebilirsiniz. Tuzu, yağı ve baharatları tamamen kendi damak tadınıza göre hazırlayabilirsiniz. Hazır çorbalarda ki tuz oranı fazla olduğundan şişliğe sebep olabilmektedir. Ev yapımı çorbalar tamamen kendi istediğinize göre hazırlandığından daha fazla tercih edilmektedir.

Ev yapımı çorbalar hazır çorbalara göre daha sağlıklı gıdalardır. İstenilen sebze ve bakliyatlar ile yapılan çorbalar sizin tercihinize göre hazırlanmış olur. Ev yapımı çorbada kullanılan sebzeler de taze olacağından en doğal beslenme şekli olacaktır. Hazır çorbaların paketlenerek uzun süre dayanmasını sağlayan kimyasallardan da ev yapımı çorba sayesinde uzak kalmış olursunuz.

 

Benzer İçerikler
2 thoughts on “Hazır Çorbaların Zararları ve Faydaları Var mıdır?”
  1. sacide dedi ki:

    kime inanacağımızı şaşırdık… siz zararlı diyorsunuz MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül müdür nedir övüp duruyor, ”spekülasyonlara aldırmayın için kanserojen madde yok” diyor, üst makamdan birine ne kadar güvenilebilir ki, hayatları çıkar üzerine kurulu dinleri imanları para makam mevki… uzun süre beklemeye dayanıklı olması için katılan maddeler dikkatle ve özenle hazırlanıyormuş güya… yahu çorba bu çorba, kış sofralarının olmazsa olmazı ama koca ülkede tek bir güvenilir bilgi kaynağı yok. sonuç, içelim mi içmeyelim mi, kimse bilmiyor. bilimsel yaklaşan bir gıda bilgilendirme kuruluşu var mı bildiğiniz?

    1. Ayşe dedi ki:

      Ne yazık ki Sacide hanım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler