Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

İncir Nasıl Kurutulur?

İncir, kurutulduğunda sevilerek tüketilen bir besin. Ancak her incir de kurutmaya uygun değil. Peki, incir nasıl kurutulur? detayları yazımızın içerisinde bulabilirsiniz. İncir besleyici yönünün yanında oldukça faydalı bir meyve. Ülkemizde özellikle Bursa karası inciri ün kazanmış cinslerden aynı zamanda Aydın incirleri de çok lezzetlidir. Kurutmaya Aydın incirleri daha uygun sanırım. Taze tüketmek için Bursa inciri ideal olacaktır.

İncir Kurutma Nasıl Yapılır?

İncir Nasıl Kurutulur? 2

İncir nasıl kurutulur sorusuna verilen yanıt ile direkt olarak siz de kurutma işlemini yapabilirsiniz. Tüketimi son derece lezzetli olacaktır. Size sunduğumuz önerilerimiz ile kurutma işleminin en iyi şekilde gerçekleşmesi söz konusu. Kurutma işleminin yapılması için önerilen, iki farklı yöntem üzerinden işlemin yapılmasıdır. İncir seçiminin gerçekleşmesinden sonra siz de hemen kurutma aşamasına geçerek aşamaları tamamlayıp işlemi uygulayabilirsiniz.

Güneşte İncir Kurutma Yöntemi

İlk olarak en çok uygulanan ve pratik olan yöntemden bahsediyoruz. Güneşte incir nasıl kurutulur sorusunun yanıtını veriyoruz. Güneşte incirin kurutulması için yapmanız gereken, güneş ışığını direkt alacak şekilde incirleri tutmak. Eğer güneş ışığını direkt olarak alan bir yeriniz varsa orada kurutma yapabilirsiniz. İşte aşamalar…

  • İlk olarak yıkama işlemi olacak. yıkama işlemi için özellikle yere düşmüş olan incirler toplandıysa mutlaka yıkama aşaması önemlidir. Böceklenme olup olmadığına da dikkat ederek incirleri yıkayın.
  • Kesme aşamasında ise suyu süzdükten sonra kesme aşamasını uygulayın. Kesme tahtasında istenen boyutlarda kesin. Saplarını çıkarın ve istenen boyutta, istenen şekilde incirleri kesin.
  • Sonrasında bir beze sererek güneşe çıkararak güneşte kurumalarını sağlayabilirsiniz.

İncir Nasıl Kurutulur? 1

Fırın Izgarası ile İncir Kurutma Yöntemi

İkinci olarak önerimiz fırın ızgarası ile incir kurutma yöntemi olarak verilmiştir. Bunun için de yıkama ve kesme aşamalarının uygulanması gerekiyor. Ardından da diğer aşamalara geçerek kurutma işlemini tamamlamanız gerekiyor. İşte sizin için diğer aşamalar…

Izgaraya Yerleştirme: Yukarıda verilen ilk 2 aşamasının uygulanmasından sonra, fırında incir kurutmak için 3. Aşama olarak yerleştirme aşamasına geçeceksiniz. Bu aşamada fırın ızgarası ve iki tülbent gerekiyor. temiz bir fırın ızgarası alın ve tülbent ya da hava geçiren bir başka minik delikli örtü ile kurutmaya hazır hale getirin. Örtüyü ızgaranın altından tutturun. İncirler kaymasın. İncirleri yerleştirin. İkinci örtüyü de üzerine serin.

İncir Nasıl Kurutulur?

Izgara yerleştirmiş olduğunuz incirleri güneşe çıkarın. Bu sayede çok daha hızlı kuruyacaktır. İncir kurutma işlemi bu sayede kolayca tamamlanır.

 

görseller: finedininglovers.com/article/how-dry-figs

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler