Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Engelliler Haftası Okul Öncesi Etkinlikleri

Her yıl dünyada 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanıyor. Etkinlikler hazırlanıyor. Biraz daha empati yapabilmek için. Bizimde birer engelli adayı olduğumuzu hatırlamak için. Bugün okul öncesi çocuklarımızla, ilkokul çağındaki çocuklarımızla birlikte yapabileceğiniz etkinlikler hazırladık. Okul öncesi engelliler haftası boyama etkinlikleri. Okullarda veya evde çocuklarımızla birlikte kolumuzu, elimizi, ayağımızı, gözlerimizi kullanmadan etkinlikler yapabiliriz. 3 aralık günü ve zaman zaman bu etkinlikleri yaparak farkındalığımızı artırabiliriz.

Okul öncesi etkinlikleri ve yapılışları kapsamında birçok etkinliğe yer verdik. Önemli günler için etkinlikler hazırladık. Gelişimimizi destekleyen etkinlikler hazırladık. Duyusal gelişim oyunları hazırladık. Önemli günlerden okul öncesi itfaiye haftası etkinliklerine yer verdik. 12 Mart İstiklal Marşı Kabulü Panosu ve etkinlileri hazırladık. Yanardağ deneyleri, patlayan kardan adam deneyleri yaptık. Hepsini inceleyebilir daha fazlasına bir tıkla ulaşabilirsiniz. Şimdi okul öncesi engelliler haftası hakkında konuşalım.

Okul Öncesi Engelliler Haftası Etkinlikleri

Engelliler günü etkinliklerinde işitsel oyunlar oynayabiliriz. Çocukların sevdiği filmlerin sesini kısarak dudak okumalarını isteyebiliriz. Ayaklarını, ellerini veya gözlerini kullanmadan yapacakları etkinlikler hazırlayabiliriz. Görsellerde saydığımız çalışmalara örnekler bulabilirsiniz. Okul öncesi engelliler haftası nasıl anlatılır derseniz bu konuda biraz hassas davranarak örnekler verebiliriz. Çocuklar çok duygusal oluyorlar. Hassaslar ve çok çabuk etkilenebiliyor. Engelliler haftasını anlatan çok güzel kısa videolar, filimler var birlikte onları izleyebiliriz. Dramalar, oyunlar hazırlayabiliriz.

Engelli demek doğuştan veya sonradan, hastalık sonucu veya kaza sonucu bazı organlarının işlevini kaybetmesi diyebiliriz. Konuşma engeli, görme engeli, beden engeli gibi. Görmeyebilirler veya duyamayabilirler. Görme engelliler bastonlar kullanırlar. Trafik lambaları veya kaldırım taşları da dışarıda rahat hareket etmeleri için düzenlenmiştir. Kamu binaları, otobüsler de de kullanımı rahat olması için engelli vatandaşlarımız için düzenlenmiştir.

Her zaman duyarlı olmalıyız. Kendimizinde birer engelli adayı olduğunu unutmamalı ona göre davranmalıyız. Şimdi 3 aralık dünya engelliler gününde veya her zaman yapabileceğimiz etkinlikleri inceleyelim.

 

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler