Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Dantel Şal Yapılışı

Büyük renk geçiş ipler ile örülmüş dantel şal yapılışı hazırladık. Şemalı anlatımlı harika bir örnek. Dantel şal yapılışı çok beğeneceğiniz kolay bir örnek. Saç örgüler, artırmalar, dolamalar ile yapılan bir örnek. Örgü şal modelleri batik iplerle de örebileceğiniz bir model. Şiş ile angora iplerle krem rengi iplerle örebilirsiniz. Şahane olur. Çeyizlik şal modelleri olarak ördüğünüzde burguların olduğu yere veya farklı uygun yerlere boncuk, inci ekleyebilirsiniz. Kek iplerle örebilirsiniz. Renk geçişleri uzun olduğu için çok güzel oluyor örnekler. Yeni model şalımızın şemalarına, bitmiş haline geçmeden önce daha önce bahsettiğimiz batik iplerle ördüğümüz şallara geçelim. Tığ ile ördüğümüz bir şal var. Çok güzel. Çiçekli üçgen şal nasıl örülür önceki yazılardan bulabilir keyifle örebilirsiniz. Yapraklı üçgen şal yapımı yine şişle ördüğümüz harika modellerden sadece bir tanesi. Daha fazla şal modelleri yapımı için önceki yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Dantelli Şal Modelleri Yapılışı

Şiş ile çok örülmüş burgulu, yapraklı bir örnek. Saç örgüsünü farklı örgülerde birçok kez kullandık. Yine yapraklı örgü modelleri ile de çok güzel örgüler ördük. Şalın uç kenarlarında fıstıklarla yapraklar yapıyoruz. Bildiğimiz tekniklerin bir araya gelerek oluşturduğu çok güzel bir şal.

Dantel Şal Yapılışı

Resimdeki gibi ipler kullanabilirsiniz, angora iplerin batik ipleri var onlarla da örebilirsiniz. Şimdi şal için ilk şemamızı görelim.

Dantel Şal Yapılışı 4

Kırmızı çizgiler tur tekrarını belirtiyor. YO : şişe ip dolamayı, k2tog : 2 ilmeği birlikte düz olarak örmek, ssk : 2 ilmeği birlikte yön değiştirerek düz ör, boş kare önden düz arkadan ters anlamına geliyor. Grili alanları görmüyoruz. O kısımlar yok gibi davranıyoruz. Diğer yatık çizgiler ise ilmek değiştirme anlamına geliyor. Yani saç örgüsü 7 ilmeği 4 – 3 değiştiriyoruz. Siyah nokta fıstık anlamına geliyor. Şimdi 2. kartımızı görelim. Şalın kenar şeması olacak.

Dantel Şal Yapılışı 5

Şal için detayları paylaştık. Şimdi bittiğinde nasıl göründüğüne bakalım.

Dantel Şal Yapılışı 1

Dantel Şal Yapılışı 2

Dantel Şal Yapılışı 3

Dantel Şal Yapılışı 6

Şal bittiğinde örgü gerdirme işlemi yapabilirsiniz. Şalınız daha güzel olacaktır.

Sırada şal şemasında kullandığımız K2tog ve ssk nın nasıl yapıldığını görelim.

Kaynak : https://www.katia.com/blog/en/lace-knit-shawl-diamonds-flowers/

https://www.ravelry.com/patterns/library/taina-shawl

Benzer İçerikler
2 thoughts on “Dantel Şal Yapılışı”
  1. Sevinç artun dedi ki:

    Verdiğiniz tarifler için teşekkür ederim

    1. Ayşe dedi ki:

      faydası olmuşsa ne mutlu bize. biz teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler