Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Dantel Havlu Örnekleri

Dantel örneklerinden çok güzel dantel havlu örnekleri hazırladık. Dikerseniz dantel pike takımları olarak da örüp kullanabilirsiniz. Tek renk, iki renk olarak örebilirsiniz. Çok zarif bir model. Örgü çiçek modellerini farklı yerlerde de kullanabilirsiniz. Havlu kenarı örnekleri dantel modelini iğne oyalarına nazaran daha çok örüp kullanıyoruz. Örgü havlu kenarı çeyizler için örülebilecek çok güzel bir model. Hemen tarifine geçelim.

Havlu Örnekleri

Havlunuzda veya öreceğiniz diğer kumaşların kenarına uygun dantel havlu örnekleri iplerini ayarlayabilirsiniz. Ve kullanacağınız ipe uygun tığlar tercih edebilirsiniz. Ayrıca makas ve çakmaya ihtiyacımız olacak. Motiflerin birleşmesiyle ortaya çıkan ister havlu kenarı isterseniz de farklı alanlarda kullanabileceğiniz şık bir dantel modelidir. İlk etapta zor gibi gelse de aslın da zevkli ilerleyen kolay bir modeldir.

Dantel Havlu Örnekleri 1

Modelimize 11 tane zincir çekip yuvarlak bir halka oluşturarak başlıyoruz. Oluşturduğumuz yuvarlak halkanın içine 24 adet sık iğne yapıyoruz. Yapmış olduğumuz sık iğnelerin üzerine hiç arada boşluk bırakmadan yan yana 3 tane yarim trabzan yapıp tığımızda beklettiğimiz ilmekleri bir kerede toplayarak yıldız görüntüsü veriyoruz ve aralara 5 zincir çekerek sıranın sonuna kadar bu şekilde ilerliyoruz. Bir üst sırada arada zincir çekmiş olduğumuz yere 3 sık iğne yapıyoruz. 11 zincir çekerek 2. Zincirden itibaren her zincirin içine batarak sık iğne yapıyoruz ve arada zincir çekmiş olduğumuz yere sık iğne yaparak dönüş yapıyoruz. Uç kısıma kadar ilmeklerin arkasına batarak sık iğne yapıyoruz dönüşlerde artırma işlemi yaparak dönüş yapıyoruz çiçek yapraklarımızın muntazam durması için ve bir çiçek yaprağını 4 sırada tamamlıyoruz. İkinci yapraktan itibaren son sırada 5 sık iğne üzerinde birleştirme işlemi yapıyoruz. Çiçeğimizin yapraklarını tamamladıktan sonra 2 sırada kafes orgu tekniği çalışarak motifimizi tamamlıyoruz ve motifleri birleştirerek ilerliyoruz. Motiflerin üst kısmında 3 sıra kafes örgü tekniği ve arada zikzak görünüm sağlayan farklı bir model uyguluyoruz ve tekrar üst sırada 3 sıra kafes orgu tekniği kullanarak motiflerin üst kısmını tamamlıyoruz. Motiflerin aralarında kalan boşluğa ise tercihe göre pıtırcıkların üstüne zincir ve sık iğne uygulaması yapılarak boşlukları kapatma işlemi de yapılabilir. Oldukça şık ve çeyizlerde yerini alacak olan güzel bir dantel modeli olduğunu düşünüyorum. Uygulamak isteyen herkese şimdiden kolaylıklar dilerim.

Dantel Havlu Örnekleri

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler