Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Ahududu Örgü Çocuk Hırka Yapılışı

Meşhur ahududu hırka yapımından kızım içinde ördüm. Örerken sizlere , örmek isteyenlere video çekmeye çalıştım. Umarım beğenirsiniz. Kolay bir model, kolay bir hırka, kolay bir teknikle örülüyor. İlk defa örgü örecek arkadaşlarımız da zorlanmadan bu güzel örgüleri kızları için örebilirler. Kızım 4 yaşında. Bu hırkayı 3 – 5 yaş arası kullanabilir. Kolları biraz kısa tutarak 2 yaş için de örebilirsiniz. Kalın bir iplikle örülüyor. Bu hırkanın özelliği o. Kolların balon gibi olması , daha dökümlü durması kalın iplik oluşundan. İnce iplerle de örebilirsiniz. Fakat o zaman ölçüler değişecektir. Ahududu örneği yapılışını videolu olarak paylaşmıştık. Daha önce kendimiz içinde ördük ahududu hırka yapılışını. Genç kızlarımız içinde. Genç kızları olanlar ahududu uzun hırka yapılışından tarifine ulaşabilirler. Bebek yelek modelleri, ahududu bere yapılışı ve daha birçok örgüde kullanabilirsiniz bu örneği. Sadece hırka yapımında sınırlandırmamak lazım. Şiş örgü modelleri ile yapılan güzel ve şık duran bir örnek. İnce iplerle de çok güzel oluyor. Şık duran diğer bir model ise saç örülü yelek. Saç örgülü yelek nasıl yapılır önceki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz. Yine şişle yapılmış çok güzel bir örnek.

Ahududu Modeli Çocuk Hırka Nasıl Yapılır?

3 – 5 yaş arası için bu ölçüleri kullanabilirsiniz. Kolları biraz kısa tutarak 2 yaş içinde örebilirsiniz. İpleriniz kalın bir ip olmalı bu ölçüler için. İnce kullandığınızda veya çok çok kalın olduğunda ölçü değişecektir. Beden olarak ben ön ve arkayı bütün olarak ördüm. Dilerseniz ayrı olarak da örüp daha sonrasında dikerek birleştirebilirsiniz. Himalaya here ile ördüm ve 9 – 10 mm şiş kullandım. Lastiği 9 mm ile beden ve örnekli kısmı  10 mm şiş ile örebilirsiniz. Ama 9 mm le daha güzel duruyor.  5 ipin tamamını kullandım. 6. ipten ise biraz kullandım.

Arka için 36 ilmek olarak başlıyoruz. 7 sıra 1 ters 1 düz olarak örüyoruz. Daha sonra sırt genişliğine ulaşana kadar haraşo örüyoruz. Lastikten sonra 35 cm olana kadar örelim. Dilerseniz daha uzun örebilirsiniz. Ön ve yaka için 12 şer ilmek ayırdım.

Ahududu Örgü Çocuk Hırka Yapılışı 2

Daha sonra kolları ördüm. Kolları ise 20 ilmek başladım. 7 sıra lastik ördüm. Daha sonra artırma yaparak 33 ilmeğe çıkarttım. Daha sonra ise ahududu modelini kurdum. Yanyana 10 ahududu oluyor ve uzun olarak ise 9 örnek olduktan sonra bitirdim.

Ahududu Örgü Çocuk Hırka Yapılışı 3

Ahududu örneği yapılışı videolu olarak görelim.

Tüm parçaları ördükten sonra tığ ile diktim. Siz bildiğiniz size kolay gelen dikiş tekniklerini de kullanabilirsiniz. Tüm parçaları birleştirdikten sonra yaka için önlerden ve boyun kısmından şişe ilmek topladım. 7 sıra lastik örüp bitirdim.

Ahududu Örgü Çocuk Hırka Yapılışı 4

Ve hırkamız bitti. Süper güzel oldu.

Ahududu Örgü Çocuk Hırka Yapılışı

Ahududu Örgü Çocuk Hırka Yapılışı 1

Ahududu Örgü Çocuk Hırka Yapılışı 6

Ahududu Örgü Çocuk Hırka Yapılışı 5

Video çekmekte çok usta değilim. Naçizane kendimce örerken anlatmaya , video çekmeye çalıştım. Umarım beğenirsiniz. İyi seyirler.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler