Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı

Çok güzel bir modeli le daha karşınızdayız. Verilen ölçüler genç kızlar için uygun. İlmek sayılarını istediğiniz bedene göre ayarlayabilirsiniz. Sizlere daha önce kısa olan ahududu hırka yapılışından bahsetmiştik. Şimdi modeli biraz değiştirdik. Biraz uzattık. Reglan kol hırka yapımı ahududu örneği ile birleştirdik. Ortaya çok güzel bir el örgüsü uzun hırka modeli çıktı. Yeni modellerle devam ediyoruz. Daha önce paylaştığımız ilk kez bizde gördüğünüz modellerden bahsedelim. Kızlarınız için örgü yelek modeli yapımı çok sorulmuştu. Video çok istenmişti. Bizde ilk fırsatta video çekip yayınlamaya , dilimiz döndüğünce modeli anlatmaya çalıştık. Umarım açıklayıcı bir video olmuştur. Geçtiğimiz günlerde saçaklı örgü süveter yapılışından bahsetmiştik. Şemadan çıkartmaya çalışarak sizler için yapılışını anlatmaya çalıştım. Ben çok beğendim bu güzel modeli sizde kızlarınız için örebilirsiniz. Şimdi gelelim ahududu uzun hırka yapılışına.

Ahududu Hırka Modeli

Çok keyifli ve çabuk ilerleyen bir örnek ahududu örneği. Tüm örgülerinizde kullanabilirsiniz. Bebek örgü modellerinde , yelek modellerinde, şapka , atkı modellerinde de kullanabilirsiniz. Birlikte hırka örüyoruz. Hemen yapılışına başlıyorum. İplik olarak nako paşmina kullandık. 5 mm şiş ile ördük. Ve bu ölçüler için 9 adet ip gitti.

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 1

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı

Arka için 80 ilmek ile başlıyoruz. İstediğiniz uzunlukta istediğiniz şekilde lastik örüyorsunuz. Modelde biz 2 ters 1 düz olarak lastik ördük. 1 kenar ilmeğini ördükten sonra ahududu modelini kuruyoruz. Birazdan ahududu modelinin videosunu sizlerle paylaşacağız. Modeli kurduktan sonra istediğiniz sayıda ahududu koyabilirsiniz. 3 ahududu modeli yaptık biz bu hırkada. Ahududular bittikten sonra 72 sıra haraşo örgü modeli yaptık. Sonra kesme işlemlerine başladık. Arka için 72 sıra olduktan sonra 3 er ilmek başta ve sonda kesme işlemi yaptık. Her kesme işlemi için araya 1 sıra haraşo ördük. (Her 2 sırada 1 kesme işlemi yaptık ) Daha sonra 1 er ilmek kesme işlemlerine geçiyoruz.  Yine aralara 1 sıra haraşo örüyoruz. 4 ilmek örüyoruz. 5 ve 6. ilmeği kesiyoruz. Sırayı tamamlıyoruz. Arkaya gelince yine 4 ilmek örüp 5 ve 6. ilmeği kesiyoruz. Kesmeleri 20 ilmek kalana kadar örüyoruz.

Önler için 47 ilmek ile başlıyoruz. Lastik örüyoruz. Ahududu örneğini örüyoruz. Ve arka kısım için yaptığımız işlemleri tekrar ediyoruz. 72 sıra haraşo ve sonra kesmeler. Ön ve arka için 5 ahududu uzunluğundan sonra haraşoya geçiyoruz.

Kollar için 55 ilmek ile başlıyoruz. Lastik örüyoruz. Kollara uzun olarak 8  ahududu örneği ördükten sonra haraşoya geçiyoruz. . 32 sıra haraşo ördükten sonra yine 11 ilmek kalana kadar kesiyoruz.

Yaka için şişe ilmek alıp 12 cm örüp bitiriyoruz. Ön biyeler için ön yakadan tüm ilmeklerden şişe ilmek alıyoruz. Daha sonra 3 ilmeği örüyoruz. 4 ve 5. ilmeği kesip tekrar sol şişe takıyoruz. Tekrar 3 ilmek örüyoruz. Ve 4, 5 kesip sol şişe takıyoruz. Bu şekilde ön biyeleri örüyoruz. Ve hırkayı tamamlıyoruz.

Kollar

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 7

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 13

 

Önler ( dikmeden resim çekmeyi unutmuşum)

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 12

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 6

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 9

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 10

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 11

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 8

Ve hırkamızın son görüntüsü.

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 4

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 3

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 5

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 2

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 15

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 16

Ahududu Uzun Hırka Yapılışı 17

Ahududu örneği yapılışı video

Benzer İçerikler
4 thoughts on “Ahududu Uzun Hırka Yapılışı”
 1. Sümeyye dedi ki:

  Ellerinize sağlık. Verdiğiniz ilmek sayıları hangi bedene göre acaba?

  1. Melek dedi ki:

   Çok teşekkürler. Yanlış hatırlamıyorsam 13 – 15 yaş için örülmüştü.

 2. Fatoş dedi ki:

  Elinize sağlık çok güzel olmuş ama keşke hırkanın kol kesim kısımlarınında videosunu cekseydiniz modelin anlatımı her yerde var benim gibi acemiler kesim kısımlarında kalıyor maalesef

  1. Melek dedi ki:

   Çok teşekkür ederiz. Kollarda sağdan ve soldan 3 diş haraşodan önce 1 ilmek kesiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler