Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Ahududu Hırka Yapılışı

Son zamanların gözde modellerinden. Bizde hem yapılışını hemde en güzel renklerle hazırlanmış modelleri sizler için bir araya getirdik. Tam 150’den fazla sizler için derlenip bir araya getirilmiş aynı şekilde ama farklı iplerle örülmüş ahududu hırka yapılışı örnekleri. İsmi balon hırka yapılışı, pıtırcık hırka yapılışı olarak da geçiyor. Ahududu hırka yapılışı olarak da. Siz ismini istediğiniz gibi söyleyebilirsiniz. Kalın ip ve kalın şişle örülen salaş hırka modellerinden. Şuan bende kendim için bir tane örüyorum. Aynı zamanda videosunu da hazırlamaya çalışıyorum. Kendime ördüğüm bittikten sonra kızım içinde öreceğim. Yapılışını yine sizlerle paylaşacağım. Şimdi resimli olarak yapılışını paylaşıyoruz. Örmek isteyenler için yapılışını araştıranlar için videoyu bekleyemedim ve hemen resimli olarak hazırladım. Bu model bittikten sonra kendim için hanım dilendi bey beğendi hırka yapımı da yapmak istiyorum. Yine onuda örmek isteyenler için videolu olarak hazırlamayı düşünüyorum. Resimleri takipçimiz Tamar Hanım örerken çekti ve tüm ayrıntıları bizimle paylaştı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Biz bu modeli ilk kez 2015 yılında videolu anlatımlı tiftik hırka modeli yapılışı olarak hazırlamıştık. Daha fazla hırka modelleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Hazırlayın ipleri ahududu hırka yapılışına başlıyoruz.

Ahududu Hırka Nasıl Yapılır?

Ahududu hırka yapılışı için kalın şiş ve kalın ipe ihtiyacınız olacak. Şiş olarak genelde 8 – 10 mm arası tercih ediliyor. Tabi ipleriniz çok kalınsa ona göre bir şiş tercihi yapabilirsiniz. Bu model için en az 10 ip gerekiyor. İpin kalınlığına göre bu sayı 12 ye çıkabiliyor veya 8 e inebiliyor. Devamını bulamam diye düşünüyorsanız fazla almakta fayda var.

Ahududu hırkanın yapımına başlarsak ilmek sayılarınız ve şiş ölçüleriniz kullanacağınız ipin kalınlık ve inceliğine göre değişecektir. Teknik olarak biz nasıl örülüyor bahsedelim. Sizde ilmek sayılarını kendinize göre ayarlayarak yapabilirsiniz. İlmek sayısını hesaplarken  aldığınız ip ile önce şişe 10 ilmek atın ve birkaç tur örün. Daha sonra bu ilmekleri ölçün kaç cm geliyor. Beden için ise kalça kısmından tüm çevrenizi ölçün 2 ye bölün. Çıkan sonuç arka için ölçünüzü verecek. Yani diyelim ki çevreniz 102 cm geldi. Yarısı 51 cm sizin arka örgünüz için ölçü olacak. Attığınız 10 ilmek ise 10 cm geldi diyelim o zaman arkayı 51 ilmek ile başlayacaksınız. Dikiş için de kenar ilmeği eklersek 54 ilmek ile başlayabilirsiniz. Ön için ise 54 ün yarısını alacağız ve bu hırka için yarıdan 5 ilmek az olarak başlayacağız.

Hırkanın arkası ve önü için ilmekleri attıktan sonra 6 cm 1 ilmek düz , 1 ilmek ters lastik örelim. Daha sonrasında istediğimiz uzunluğa gelene kadar haraşo örelim. Dümdüz haraşo örüyoruz. Beden kısmını 10 mm şiş ile öreceksek lastik kısmını 9 mm şiş ile örelim. Kollar için yine ilmeğimizi atıp lastik örüyoruz. Ve lastiği bitirdikten sonra eğer kolları bol istiyorsak örneğe tamamlayacak şekilde artırma yapıyoruz. Dar istiyorsak yine ona göre artırma yapıyoruz. Dilerseniz her 2 örnek bitiminde de artırma yapabilirsiniz. Lastik bitiminde artırma yaparsanız baştan bol gidecektir. Yine kollarda da kesme yapmıyor dümdüz örüyoruz.

Tüm parçaları bitirdikten sonra dikiyoruz. Ve ön kısımdan şişimize ilmek topluyoruz. Yine 1 düz 1 ters 6 cm lastik örüp hırkayı tamamlıyoruz. Şimdi hırkayı nasıl yaptığımızı resimleri ile birlikte görelim.

Ahududu Hırka Yapılışı 192

Ahududu Hırka Yapılışı 186

Ahududu Hırka Yapılışı 196

Ahududu Hırka Yapılışı 198

Ahududu Hırka Yapılışı 191

Ahududu Hırka Yapılışı 200

Ahududu Hırka Yapılışı 187

Ahududu Hırka Yapılışı 188

Ahududu Hırka Yapılışı 199

Ahududu Hırka Yapılışı-Ahududu örneğini yayınlayıp sana gönderdiğim resimleri ekleyip acil yayınlayalım 20

Çatal iğneli kısımlar kolda artırma yaptığımız kısımlar. İsterseniz daha bol olarak örmek isterseniz artırmaları çoğaltabilirsiniz. Lastik kısmından sonra artırma yapabilirsiniz.

Ahududu Hırka Yapılışı 197

Ahududu Hırka Yapılışı 189

Ahududu Hırka Yapılışı-Ahududu örneğini yayınlayıp sana gönderdiğim resimleri ekleyip acil yayınlayalım 21

Ahududu Hırka Yapılışı 195

Ahududu Hırka Yapılışı 193

Ahududu Hırka Yapılışı 194

Hırkanın yapılışı bu şekilde. Kollarda kullanılan ahududu örneği yapılışı nasıl yapılıyor videolu olarak izleyelim.

 

Resimleri de incelediğimize göre özenle örülmüş rengarenk ahududu hırka modellerini inceleyelim. Sizde kendinize beğendiğiniz renklerde , beğendiğiniz iplerle örebilirsiniz.

Kaynak : https://www.google.com.tr/search?q=Mumshandmade+Warm+Up+Black+Cardigan&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiJ45a-wMLXAhUDOxQKHSTXBiIQsAQILA

Benzer İçerikler
2 thoughts on “Ahududu Hırka Yapılışı”
  1. tamar dedi ki:

    super

  2. Ahmet dedi ki:

    Guzel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler