Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Afrika Çiçeği Battaniye Modelleri

Bebek battaniyesi modellerinde farklı renklerle kullandığımız çok güzel bir örnek. Farklı renk kombinleri ile de hırka modellerinde kullanabilirsiniz. Battaniyenin nasıl yapıldığını sizlere şemalı ve anlatımlı olarak hazırladık. Model ile aklınıza takılan bir konu olursa sorabilirsiniz. Motifli bebek battaniyesi modelleri için istediğiniz renk kombinlerini kullanabilirsiniz. Menekşe renklerini kullanabilirsiniz. Tığ işi kare desen yapılışı, altıgen motifler, yuvarlak motiflerle çok güzel battaniyeler örebilirsiniz. Tığ işi battaniye modelleri için parça iplerinizi de kullanabilirsiniz.

Afrika Çiçeği Motifi

Bu güzel battaniye için YarnArt jeans kullanılmış. Ve 3 mm tığ. Sizde beğendiğiniz iplerle örebilirsiniz. Pamuklu iplerle, bebe yünleri ile battaniyeler örebilirsiniz. Afrika çiçeği battaniye modelleri için kullanacağımız şemayı hemen inceleyelim.

Afrika Çiçeği Battaniye Modelleri 1

Battaniyenin kenarı için ise aşağıdaki şemayı kullanıyoruz.

Afrika Çiçeği Battaniye Modelleri

Şemada uzun çizgiler trabzan, daireler zincir, x ler sık iğne anlamına geliyor. Sihirli halka ile motife başlıyoruz. 3 zincir çekip yanına 1 trabzan yapıyoruz. 1 zincir çekip 2 trabzan yapıyoruz. Bu işlemi toplamda 6 yuva olacak şekilde tekrar ediyoruz.

2. turda 3 zincir çekip yanına 1 trabzan yapıyoruz. 1 zincir çekip aynı yere 2 trabzan daha yapıyoruz. Diğer yuvaya atlayıp 2 trabzan, 1 zincir, 2 trabzan yapıyoruz. Bu işlemleri diğer yuvalarda da tekrar ediyoruz.

3. turda yine 3 zincir ile başlayıp yuvaya 6 trabzan yapıyoruz. Diğer yuvaya atlayıp yuvanın içine 7 trabzan yapıyoruz. Bu işlemi diğer yuvalara da yapıyoruz.

4. turda her trabzan üzerine sık iğne yapıyoruz. Tıpkı şemadaki gibi. 2 dilimin arasında bir alt tura batarak sık iğne yapıyoruz.

5. turu sık iğne ile tamamlıyoruz ve köşelerde 1 zincir çekiyoruz.

Motifin yapılışı bu kadar. Motifleri birbirine sık iğne ile ekleyebilirsiniz. Veya bildiğiniz farklı bir teknik ile. Tüm motifleri birbirine ekledikten sonra kenar oyasını örüyoruz.

Afrika Çiçeği Battaniye Modelleri 5

Battaniye bitti. Şahane oldu. Keyifle örülen bir battaniye. Benzer renk düzeninde bende örmüştüm. 90 x 90 ebatlarında.

Afrika Çiçeği Battaniye Modelleri 2

Afrika Çiçeği Battaniye Modelleri 3

Afrika Çiçeği Battaniye Modelleri 4

Afrika Çiçeği Battaniye Modelleri 6

Kaynak : https://www.ravelry.com/projects/galunic/african-flower-square

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler