Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Zikzak Örgü Battaniye Yapılışı

Evde renk renk ipleri kalanlar için çok güzel evde kalan ipleri değerlendirme projesi hazırladık. Zikzak örgü battaniye yapılışı. Yapılışını sizlere ayrıntılı bir şekilde vereceğiz.  Yapılışını hem videolu, hem şemalı , hemde anlatımlı olarak vereceğiz. Zikzak battaniye modellerinden daha önce farklı birçok desende yapılmış örnekler paylaştık. Delikli olarak yapılan çok şık zikzaklı battaniye modelleri vardı. Yapılışını resimli olarak aktarmaya çalışmıştık. zikzak bebek battaniyesi yapılışından bu tarife ulaşabilirsiniz. Ve birçok modelin içinde olduğu zikzak battaniye şemaları paylaşmıştık. Tığ ile zikzak battaniye örmek istemeyenler için şiş ile hazırlanmış örneğimiz de var. Şiş örgü zikzak battaniye nasıl yapılır önceki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz. Şimdi yeni modelimizin zikzak örgü battaniye yapılışına geçebiliriz.

Dalgalı Bebek Battaniyesi Yapılışı

Zikzak örgü battaniye yapılışına şema ile başlıyoruz. Şemanın hemen altında anlatımı bulacaksınız. Anlatımın altında ise videoyu.

Zikzak Örgü Battaniye Yapılışı

Zincir sayısını 12 ve katları +3 olarak belirleyebilirsiniz. Bir zikzak 12 zincirden oluşuyor. Birde yapmak istediğiniz ölçüden biraz uzun zincir çekebilirsiniz. Zikzaklı olduğu için biraz model topluyor ve kısalma olabiliyor.7

Zikzak Örgü Battaniye Yapılışı 1

1.tur : Zinciri çektikten sonra 5. zincir üzerine trabzan ile batalım. 1 zincir atlayıp 2. zincire trabzan yapalım. Yanına 1 trabzan daha yapalım. Bir sonraki zincire aynı yere 5 trabzan yapalım. Yanından devam ederek 2 trabzan yapalım. 4 kez 1 zincir atlayıp 1 trabzan yapalım. Sonra yanına 1 trabzan daha yapalım. Bir sonraki zincire aynı yere 5 trabzan daha yapalım. Ve bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

2.tur : 1 zincir çekip dönelim. Tüm trabzanların üzerine sık iğne yapalım.

3.tur : 3 zincir çekip dönelim. 2. sık iğne üzerine 1 trabzan yapalım. 1 sık iğne atlayıp 1 trabzan yapalım. Aynı yere 5 trabzan yapalım. Devam ederek 2 trabzan yapalım. 4 kez 1 sık iğne atla 1 trabzan yap yapalım. Ve son trabzanın yanına 1 trabzan daha yapalım. Bir sonraki trabzana aynı yere 5 trabzan yapalım. Bu işlemleri sıra sonuna kadar tekrar edelim.

4.tur : 1 zincir çekip dönelim ve her ilmeğin üzerine 1 sık iğne yapalım.

Modelimizin yapılışı bu şekilde devam ediyor. İstediğiniz uzunluğa gelene kadar tur tekrarı yaparak örmeye devam edebilirsiniz. Renk değişimlerini istediğiniz turda istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

İşte tarifin videosu. İyi seyirler.

Benzer İçerikler
1 thoughts on “Zikzak Örgü Battaniye Yapılışı”
  1. Bettyna dedi ki:

    Muy lindos los trabajos y excelente las combinaciones de colores.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler