Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu, Yıldız Lif Modelinden Şapka Yapılışı

Bugün hep lif modelleri olarak ördüğümüz yıldız lif örgü modelinden şapka yapacağız. Hiç aklınıza gelmişmiydi daha önce. Belkide yaptınız. Bilemiyorum. Eğer yaptıysanız bizimle paylaşabilirsiniz. Örgü lifler hayatımızın bir parçası. Her kızın çeyizinde çeşit çeşit lif modelleri mutlaka olur. Şimdi gelin damat şekilinde yapılan lif modelleri var . Tam çeyizlik. Çeyiz hazırlığında olanlar yapabilirler. Çocuklarınıza özel lif yapmak istiyorsanız kaplumbağa lif modeli yapılışını örebilirsiniz.

Yıldız Lif Modelinden Şapka Nasıl Örülür?

Modeli anlatmak için biz zincir sayısını kısa tuttuk. Siz baş ölçüsüne göre zincir çekerek başlayabilirsiniz.

4 zincir çekelim. 3. zincir üzerine bir trabzan yapalım. Şimdi de az önce yaptığımız trabzanın başlangıç noktasına batarak trabzan yapalım. Bu şekilde baş çevremizin uzunluğunu elde edene kadar örmeye devam edelim. Daha sonra halka oluşturalım.

Videolu, Yıldız Lif Modelinden Şapka Yapılışı 1

İlmeği uzatalım. İlk trabzanın üzerine batarak 5 li yıldız yapalım. İlmeği uzattık tığa ip doladık , ilk trabzanın içinden batarak ilmek çıkarttık , tekrar tığa ip doladık ve bu şekilde 5 li yıldız yaptık. 1 zincir çektik. Tekrar ilmeği uzattık az önce yaptığımız gibi çektiğimiz zincirin üzerine batarak 5li yıldız yapıyoruz. Zincir çekmeden tığa ip dolayıp ilk başta yaptığımız yıldızın yanına bir yıldız daha yapıyoruz. İki trabzan atlayıp 3. trabzan içine aynı şekilde bir 5li yıldız daha yapıyoruz. Şimdi bu yıldızların hepsini birlikte örüyoruz. 1 zincir çekip aynı şekilde bir yıldız yapıyoruz. Az önce yaptığımız gibi sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar ediyoruz.

Bu şekilde 3-4 sıra şapka üzerinde 16 yıldız var ise mesela 16 yıldız örüyoruz. Tepe noktasına doğru eksiltme işlemine başlıyoruz. 1 . tur eksiltmede Başta, sonda ve ortada olacak şekilde 3 yıldız eksiltiyoruz. 13 yıldız kalıyor. 2. eksiltmede aynı şekilde 3 yıldız daha eksiltiyoruz. 10 yıldız kalıyor. Son olarak 4 eksiltme yapıyoruz. 6 yıldız kalıyor. 1 kez daha eksiltme yapıp son kısmı ip geçirip büzdürüyoruz. Videoda tüm işlemleri rahatlıkla izleyebilirsiniz. Çok şık bir örgü bere modeli ortaya çıkıyor. Aynı bu şekilde örüp üst taraftan ip geçirip yine örgü lif modeli de yapabilirsiniz. Şapka yerine.

Yıldız lif modeli yapılışından boyunluk modeli.

Videolu, Yıldız Lif Modelinden Şapka Yapılışı 2

Videolu, Yıldız Lif Modelinden Şapka Yapılışı 3

Videolu, Yıldız Lif Modelinden Şapka Yapılışı 4

Videolu, Yıldız Lif Modelinden Şapka Yapılışı 5

Kaynak : http://tinashandicraft.blogspot.com.tr/2015/12/scarves.html?m=1

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler