Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu, Ot Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Bu modeli ben ilk yabancı örgü modeli videosunda görmüştüm. Orjinal ismi fıstık örgü modeli yapılışı idi. Daha sonra araştırırken modelin bizde ot örgü modeli yapılışı olduğunu gördüm. Farklı isimleri var mı bilmiyorum. Oldukça güzel ve kolay bir model. Örgüye yeni başlayanlar ve modelli örnek arayanlarda kolayca yapabilirler. Modeli birçok örgü modelinde kullanabilirsiniz. Kazak modellerinde, yelek modellerinde, bebek örgü yelek modellerinde kullanabilirsiniz. Birçok örgü modelinde kullanacağınız örgüde gerdirme işlemini örgüleriniz bittikten sonra uygulayabilirsiniz.

Ot Örgü Modeli Türkçe Videolu Anlatımı

Modele 4 ve katları + 2 kenar ilmeği atarak başlıyorsunuz. Modeli kavramak açısından ilk olarak ilmek sayısını az tutalım. Daha sonra istediğimiz ölçülerde ilmek atarak örgümüze başlayabiliriz. Ben 26 ilmek atarak başladım. Model örgünün düz tarafında kuruluyor. Önde 4 sıra ilmek düz olacak. 4. sıra düzde modeli kuruyoruz.

1.tur : 1 sıra ters olarak örelim.

2.tur : 1 sıra düz olarak örelim.

3.tur : 1 sıra ters olarak örelim.

4. tur : Kenar ilmeğimizi alalım. 2 ilmek düz olarak örelim. Sol şişteki 1. ve. 2. ilmeğin arasından alttan 4. sıraya sağ şişi batıp ilmek alıp çekelim. 4 ilmek düz olarak örelim. Az önce battığımız yere batarak tekrar şişe ilmek alalım. 2 ilmek düz örüp sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar edelim.

5.tur : Arka kısmı aradan aldığımız ilmeğe kadar ters olarak örelim. Aradan aldığımız ilmeği diğer şişe örmeden alalım. Bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

6.tur : İlk ilmeği örmeden diğer şişe alalım. 2 ilmek düz olarak örelim. Aradan aldığımız ilmeği ve sonraki ilmeği sağ şişe alalım. Aradan aldığımız ilmeği sonraki ilmeğin üzerinden geçirerek keselim. Ve o ilmeği tekrar sol şişe alıp örelim. 2 ilmek düz örelim. Sol şişteki aradan aldığımız ilmeği önündeki ilmek üzerinden geçirerek keselim ve düz örelim. Bu işlemi sıra sonuna kadar devam ettirelim.

7.tur : Ters olarak örelim.

8. tur : Düz olarak örelim.

9. tur : Ters olarak örelim.

10. tur : İlk ilmeği örmeden diğer şişe alalım. Sol şişteki 1.ve 2. ilmeğin arasından alttan bir önceki yaprağın köşesinden batarak ilmek alalım. Ve 4. turdaki işlemi tekrar edelim.

Model bu 10 turun tekrarından oluşuyor. Yapraklar birbiri arasına gelerek yapılıyor. Videoda teknik olarak nasıl yapıldığını anlattım. Bu işlemi arada 2 ilmek düz örmeden daha sık bir şekilde de yapabilirsiniz.  İyi seyirler.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler