Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu, Ajurlu Örgü Yelek Modeli Nasıl Yapılır?

Şal modelleri , örgü yelek modelleri, hırka modelleri olarak yapabileceğiniz güzel bir model anlatacağım sizlere ince iplikle , kalın ipliklerle örebilirsiniz. Şiş örgü modellerinden çok güzel bir örnek daha. Sizlere örgü yelek modellerine yakışan bir örnek anlatmıştık daha önce. Burgulu Çanakkale, kaynana öremez gelin giyemez olarak geçiyor ismi. Çok zarif bir model. İki örnek arasına başka bir model koyarak daha şık hale getirebilirsiniz. İpini aldım ama henüz örmeye başlamadığım bir örnek olan tunus işi nergis modeli ile kızıma hırka öreceğim . Ama ne zaman başlarım bilemiyorum.

Ajurlu Yelek Modeli Yapımı

Modeli yaparken 4 ün katları + 2 olacak şekilde şişe ilmek atarak başlayalım. Modeli kavramak açısından şişe 10 ilmek atalım. Şişe ilmekleri attıktan sonra 1 sıra düz olarak örelim.

1.tur : İlk ilmeği boş olarak diğer şişe alalım. Aynı ilmek içinde iken  Şişe 1 kez ip dolayıp şişin içinden ilmek alalım 5 kez . Daha sonra 1 kez ip dolayıp 3 ilmeği birlikte düz olarak örelim. 1 kez ip dolayıp tekrar ilmeğin içinde iken fıstık yapalım.  Bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

2.tur :İlk ilmeği boş olarak diğer şişe alalım.  Şişimize 1 kez ip dolayalım. 3 ilmeği birlikte ters olarak örelim. Şişe tekrar 1 kez ip dolayıp 5 ilmeği birlikte ters olarak örelim. Şimdi sıra sonuna kadar 1 ilmek dola, 3 ilmek birlikte ör, 1 dola, 5 ilmek birlikte ör olarak devam edelim.

3.tur : İlk ilmeği boş olarak diğer şişe alalım. Sonraki iki ilmeği birlikte düz olarak örelim. Sonraki ilmeğin içinde iken fıstık yapalım. 1 kez ip dolayıp 3 ilmeği birlikte düz olarak örelim. 1 kez ip dolayıp tekrar fıstık yaparak devam edelim.

4.tur : İlk ilmeği boş olarak diğer şişe alalım. 1 ilmeği ters olarak örelim. Sonraki 5 ilmeği ters olarak birlikte örelim. 1 kez ip dolayıp 3 ilmeği birlikte ters olarak örelim. Sıra sonuna kadar bu işleme devam edelim.

Model 4 turun tekrarından oluşuyor. Videoda ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler