Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Motifli Örgü Yelek Nasıl Yapılır

Herkese Merhaba. Bugün sizlerle birlikte motifli yelek yapıyoruz. Derya Baykal da programı Deryanın Dünyasında yelek modeli ve motifli örgü yelek modelleri göstermişti. Bizde sizlere daha önce bebek battaniyesi modeli olarak anlattığımız motifli örneklerden örgü yelek modeli yapımını göstereceğiz. Beğendiğiniz herhangi bir motiften yelek yapabilirsiniz. Sizlere anlatacağımız yelek modelinin açıklamasını daha önce paylaşmıştık. Hem resimli olarak hemde videodan motifin nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Örnek güneş ışığı motifli örgü bebek battaniyesi olarak geçiyor.

Motifli Örgü Yelek Modeli Yapılışı

Motifli yelek modelinin yapımında modelin nasıl yapıldığını daha önce sizlere anlatmıştık. Yapımına  buradan ulaşabilirsiniz. Fakat motifin 1  ve 2. turu  aynı şekilde  yapılacak. 3. tura geldiğimizde güneş motifindeki teknikle örülecek yalnız bu kısımda motife köşe vermemiz gerekiyor.  Bir önceki turda yaptığımız yuvalara ilk yuvaya başlarken 3 trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip aynı yere 3 trabzan daha yapıyoruz. Diğer yuvaya atlayıp 3 trabzan yapıyoruz. Diğer yuvaya tekrar atlayıp köşe yapıyoruz. 3 trabzan, 3 zincir , 3 trabzan . 4. turda ise tüm turu sık iğne örerek tamamlıyoruz.

Yelek kısmı için 8 motifi uzun olarak birleştiriyoruz. Bir üst sıraya geçip aralara 7 tüm motif yan kısımlara yarım olacak şekilde bir başa bir sona 2 yarım motif yapıyoruz. Bir üst sıraya geçip 8 motif yapıyoruz. 4. sıraya geçtiğimizde 3 ve 4. motif arasından başlayarak 3 motif yapıyoruz. Bir üst sıraya geçip 2 tam motif başa ve sona 2 yarım motif yapıyoruz.

Şimdi yine aynı 4. sıranın başına ilk araya bir tam motif onun sağ tarafına bir yarım motif yapıyoruz.

Yaptığımız bu iki motif arasına bir tam motif yerleştiriyoruz.

Aynı işlemi diğer başa da yapıp resimdeki gibi katlıyoruz.

Motifli Örgü Yelek Nasıl Yapılır ? 1

Yeleğin ön kısmına ve kol kısımlarına bir sıra sık iğne yapıyoruz.

Ön kısmına ve alt kısımlara arzuya göre püskül takıp bitiriyoruz. Ve ortaya çok şık tığ işi motifli örgü yelek örnekleri çıkıyor.

 

Motifli Örgü Yelek Nasıl Yapılır

Motifli Örgü Yelek Nasıl Yapılır 1

Motifli Örgü Yelek Nasıl Yapılır 2

Motifli Örgü Yelek Nasıl Yapılır 3

Motifli Örgü Yelek Nasıl Yapılır ? 1

Motifli Örgü Yelek Nasıl Yapılır 5

Motifli Örgü Yelek Nasıl Yapılır 6

Motifli Örgü Yelek Nasıl Yapılır ?

 

Kaynak : https://atty-s.com/2014/06/crochet-vest.html

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler