Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu, Kağıt İpten Amerikan Servis Yapımı

Şimdi yapılışını paylaşacağımız hasır ipten amerikan servis yapımı çok sorulmuştu. Yapılışını çok araştırdık ama bulamamıştık. Tahmin yürüterek ve sizde gelen yorumlarla yapılışını deneyerek bir video hazırladık. Tam birebir aynı model olmadı. El emeği olduğu için her model birbirini aynısı olmuyor. İlk denemede biraz zor oluyor ama birkaç denemede eminim çok daha güzeli olacaktır. Sizler en iyi modelleri yapacaksınız. Teknik olarak yapılışı bizden. Daha güzelini yapmak sizden. Yapılışını araştırmaya devam edeceğim. Daha iyi bir anlatım bulduğumda tekrar video çekmeyi düşünüyorum. Daha önce de sizlere farklı şekillerde hazırlanmış amerikan servis modelleri hazırlamıştık. Keçeden supla modelleri, sıcak silikondan amerikan servis yapımı, örgü supla modelleri, hasır halattan supla modelleri ve penye ipten supla modelleri. Sizler hangi modeli beğeniyorsanız onlardan sofra düzeniniz için yapabilirsiniz. Kare , dikdörtgen ve yuvarlak amerikan servisler hazırlayabilirsiniz. Genelde yuvarlak olarak yapılıyor.

Hasır İpten Amerikan Servis Nasıl Yapılır?

Malzeme olarak ben kağıt ip kullandım. Fırça, köpük veya strafor, kürdan, rich polimer çiçek tutkalı. Köpükten 36 cm çapında bir daire kestim. Daha sonra bu dairenin etrafına 1 parmak genişliğinde kürdanlar yerleştirdim. Yerleştirirken hepsinin aynı hizada ve eşit aralıkta olmasına dikkat edin. Kalem ve cetvelle ölçü alarak yapabilirsiniz. Daha muntazam olacaktır. Ben sadece teknik olarak nasıl yapıldığını göstermek istedim. Bu işi sürekli yapmayacağım için kasnağım da çok iyi değildi. Kürdanları yerleştirdikten sonra sıcak silikon ile kürdanları sabitledim. Diğer türlü sararken çok çıkıyor kürdanlar. Ve kağıt ipi önce çevresine 1 tam tur sardım. Daha sonra videoda anlatıldığı gibi sarmaya başladım. En son tutkalı sürüp 1 gece kurumasını bekledim. Kasnaktan çıkarttım. Ve kullanıma hazır hale gelmişti. Siz iyice eliniz alıştıktan sonra sarmaya baştan tutkallayarak yapabilirsiniz. Tutkal daha iyi tutacaktır. Tutkalı sulandırmadan direk olarak fırça ile sürdüm.

Düz olarak yaptım. Sizler istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz resimler netten alıntıdır.

Videolu, Kağıt İpten Amerikan Servis Yapımı

Videolu, Kağıt İpten Amerikan Servis Yapımı 1

Videolu, Kağıt İpten Amerikan Servis Yapımı 2

Birebir aynı model olmadı ama teknik olarak bu şekilde yapılıyor. Nasıl yapıldığını videolu olarak görelim.

Benzer İçerikler
15 thoughts on “Videolu, Kağıt İpten Amerikan Servis Yapımı”
 1. Cadi dedi ki:

  Jüt ipiyle yapılır mı ve ne kadar ip gidiyor bı taneye

  1. Melek dedi ki:

   Tabi yapabilirsiniz. Tam ölçü bilmiyorum. İpi arkadaşım hediye etmişti. :)

 2. Naz dedi ki:

  Hani ipten almaliyiz 1 suplaya ne gider

  1. Melek dedi ki:

   Gram olarak satılıyor tam olarak ne kadar gider bilemiyorum. Kağıt ip olarak alabilirsiniz .

 3. emekliyim com dedi ki:

  Sıcak silikon köpüğü eritiyor siz nasıl kurdanları durdurabildiniz yada köpük erimeden nasıl sabitleyebildiniz

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba. Ben yaptığımda da eritti. Tam tutmuyor maalesef. Sürekli bu işi yapmayı düşünüyorsanız daha sağlam bir kasnak yapabilirsiniz. Ben tek sefer için yapmıştım.

 4. Smyr dedi ki:

  Silikon kullanılmıyor çiçek tutkali ile yapılıyor bittikten sonra daha sert olsun isterseniz suplayi çıkarıp altina bisey serip şeffaf sprey vernik sıkın.

 5. Hvna dedi ki:

  Merabalar ben de jüt ip aldım ahşap kasnak yaptırdım. Dutkalla yaptım ama dutkal uçmadı ve kasnaktan çıkınca şekil bozuluyor. Dutkali bol sürünce de beyazlıklar kalıyor. Çok hoşuma gitti. Devam etmek istiyorum ama nasıl olacak bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Dutkal sorununu nasıl yapacam ? Bir de şeklin bozulmaması için ne yapabilirim?

  1. Ayşe dedi ki:

   Merhaba. Tutkalı sulandırarak deneseniz veya tutkalı değiştirseniz nasıl olur. Tam kurumayı yakın çıkartın kasnaktan

 6. Asli dedi ki:

  Renk olarak sarı mi videodan bakılınca tam anlaşılmıyor sanki sütlü kahve gibi😕

  1. Ayşe dedi ki:

   sarıya yakın tam sarı değil

 7. Şule dedi ki:

  İp kaç mm kalınlığında

  1. Ayşe dedi ki:

   standart kağıt ip ölçülerinde

 8. Ebru dedi ki:

  Merhaba fotodaki amerikan servisin videosu yok ona nasıl ulaşabilirim.sizin yaptığınız farklı oldu sanki.

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba, evet benim yaptığım birebir aynısı değil. En yakın şekilde benzeterek yapmaya çalıştım. Fotoğraftaki İkea supla. Şu şekilde örerek aynısını yapabilirsiniz bence. https://mimuu.com/kasnak-dokuma-nasil-yapilir/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler