Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kasnak Dokuma Nasıl Yapılır?

Harika bir çalışma var sırada. Birçok iple yapacağınız bir teknik. Mesela kağıt iplerle amerikan servis yapımında kullanabilirsiniz. Motif motif yapıp birbirine ekleyerek hırka modelleri, örgü yelek modelleri, bebek battaniyesinde etol şal modellerinde kullanabilirsiniz. kullanabilirsiniz. Burada kasnak dokuma nasıl yapılır adım adım resimlerle hazırladık. Ve video ile. Yine daha önce yaptığımız benzer tarzda biraz daha kolay olan kasnakta amerikan servis yapımı videosunu da paylaşacağız. Sizde birçok boyutta ve şekilde kasnaklar hazırlayarak örgülerinizde, hobi dünyasına ait çalışmalarınızda kullanabilirsiniz. Evde halı yapımında, örgü paspas modelleri yapımında kullanabilirsiniz mesela. Resimdeki adımları takip ederken benim aklıma direk bizlere çok sorulan Ikae amerikan servis yapılışı geldi. Çok araştırmıştık ama yapılışını bir türlü bulamamış kendi usulümüzce bir tasarım yapmıştık. Birazdan paylaşacağımız kasnak dokuma nasıl yapılır adımlarını inceledikten sonra servisin de o şekilde yapıldığını anlıyoruz. Eğer amerikan servis olarak yapmak isterseniz o boyutlarda çıta ve çivilerle kansak hazırlayıp normal atıl bir iple deneme yapabilirsiniz. Daha sonra kağıt iplerle, hasır iplerle deneyebilirsiniz. Belki bu şekilde örme işlemi yapıldığında tutkallamaya da gerek kalmaz.

Tezgahta Dokuma Nasıl Yapılır?

Kasnakta dokuma nasıl yapılır adım adım resimlerle ve videoda izleyeceğiz. Bu dokuma modelinde batik ipler çok güzel duruyor. Kare parçaları birleştirerek çok güzel batik renklerde örgü atkı modelleri yapabilirsiniz. Kasnağa sarma işlemi köşeden başlanıyor. Sarmalarda her sıra yapıldıktan sonra 1 alttan, 1 üstten olacak şekilde ipler iç kısımlardan yürütülüyor. Böylece köşe kısımları da çok güzel duruyor. Ve kasnaktan çıkartığınızda sökülme, açılma durumu olmuyor.

İlk çiviye köşeye ipi düğüm ile sabitliyoruz. Tam karşı köşeye gidip çivinin etrafından dolanıyoruz. İlk başladığımız kısma gelerek sağdan ve soldan çivinin etrafından dolanarak karşıya geçiyoruz. Ve soldaki çivi etrafından dolanıp ilk yaptığımız için içinden geçiriyoruz. Bu kısımda tığ kullanabilirsiniz. Daha kolay iplerin arasından yürütebilirsiniz.

Kasnak dokuma nasıl yapılır adım adım izleyelim. Kasnakta dokuma yaparken hep saat yönünde ilerleme yapıyoruz.

Her renk ile çalışarak birçok örgü dokumalar yapabilirsiniz. İlk seferde belki biraz zorlanabilirsiniz ama yaptıkça kolaylaşacaktır. Ve eliniz hızlanacaktır.

Kasnak Dokuma Nasıl Yapılır? 17

Kasnak Dokuma Nasıl Yapılır? 18

Kendi yaptığım amatör kasnak dokuma çalışmasını paylaşmak istiyorum önce sizlerle.

Ve az önce bahsettiğimiz dokumanın videolu yapılışını izleyelim. İki çalışmada çok güzel.

Kaynak : https://web.archive.org/web/20120918220428/http:/wovenflame.blogspot.ca/2007/05/nail-loom-tutorial.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler