Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Victorian Dönemi Aksesuarları

Viktorya dönemi kadınları çok süslülermiş. Çok amaçlı aletler bulunan aksesuarlar kullanırlarmış. Viktorya döneminin modasının unutulmuş parçaları hakkında bir galeri hazırladık. Aksesuarlarda bir kadının ihtiyacı olan malzemeler bulunuyormuş. Her türlü eşyanın bulunduğu, eşyaların zincirler bir kemere tutturulduğu aksesuarlar. Gözlük kutuları, makaslar, küçük cüzdanlar, anahtarlar, mühürler, minik defterler, parfüm şişeleri gibi aksesuarlar bulunuyormuş. Kuyumcular bu aksesuarların bulunduğu kemerler yapmaya başlamışlar. Geçtiğimiz günlerde victorian elbise modellerinden bahsetmiştik. Şimdi kullandıkları aksesuarlardan oluşan galeri hazırladık. Victorian dönemi aksesuarları evde farklı modellerini yapacağımız çalışmalar arasında yer alabilir. Küçük makaslar, iğne iplikler, parfüm kutuları gibi ihtiyacınız olan mazlemeler, zincirler ile sizde yapabilirsiniz. Deri bir kemere, örgü kemere tutturarak hazırlayabiliriz. Örgü severler hobi dünyasında kullandıkları malzemelerden yapabilirler.

Victorian Dönemi Aksesuarları 17

Viktorya Dönemi Modası

Eski dönemlerde alet kemerlerine çok benzeyen aksesuarlar vardı. Zincirler, anahtarlar, cüzdanlar, saatler, parfümlerden oluşan kemerler yapılırmış. Kemerlerin üzerinde çok eşya bulunurmuş. O aksesuarları incelemek çok heyecanlı, çok dikkat çekici. 19. ve 20. yüzyılın başında orta sınıfta hali vakti yerinde olan kadınlar üst sınıfların baş kahyaları ismine şato denilen kemerler takardı. Kemerden sarkan zincirler üzerinde ihtiyaç duydukları aksesuarlar bulunurdu. Dikiş setleri, anahtarlar, cüzdanlar bulunurmuş. Bir kadının ihtiyaç duyabileceği malzemelerden oluşan çok amaçlı kemerler. Kullandıkları kemerlerin, aksesuarların kalitesi statünün mükemmelliğini, zenginliği gösteriyordu.

Kısaca viktorya dönemi aksesuarlar amaçlarından bahsettik. Victorian dönemi aksesuarlarında nasıl parçalar bulunuyormuş inceleyelim.

Kaynak : https://gizmodo.com/before-the-swiss-army-knife-victorian-women-wore-ornat-509876178

https://tanjand.livejournal.com/3216142.html

https://www.mentalfloss.com/article/53564/15-beautiful-objects-we-don%E2%80%99t-use-anymore

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler