Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Victorian Elbise Modelleri

Victorian elbise modellerinden oluşan güzel bir galeri hazırladık. Kendisine dikiş modelleri örnekleri arayanlar için çok güzel modeller, elbiseler var. Pratik dikiş kalıplarından, dikiş dikme aşamalarından bahsetmiştik. Önceki içeriklerimizden hepsine ulaşabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz modelleri dikmek için kendi kıyafetinizden kalıp çıkartabilirsiniz. Hazır kalıpları kullanabilirsiniz. Güler Erkan giyim kalıpları, Burda dikiş kalıplarını kullanabilirsiniz. Ben her ikisinden de beğendiğim modele göre kalıplar çıkartıp kullanıyorum. İlk defa dikiş dikecekseniz daha kolay modellerle başlayın. Dikiş nasıl yapılır inceleyebilir basit modeller ile dikişe başlayabilirsiniz. Dantel kumaştan elbise dikimi aşağıdaki modellere göre daha kolay. Astarlı olduğu için belki zorlayabilir. Vintage elbise örneklerine geçelim. Hepsini inceleyelim.

Victorian Elbise Modası ve Modelleri

1830′ lardan 1890 lara kadar Birleşik Krallık ve Britanya imparatorluğunda ortaya çıkan İngiliz kültüründe Viktorya dönemi modası oluşmuş. 1850 lerde dikiş makinelerinin hızlı üretimi ve sentetik boyaların ortaya çıkmasıyla modada değişiklikler meydana geldi. Moda dergileri basıldı, hızla yayıldı. Kıyafetler daha ucuza dikilmeye başlandı. Dikiş makineleri sayesinde daha hızlı bitti. Tabi bu gelişmeler reklamcılığı da hızlandırdı.

Viktorya döneminde kadınlar kıyafetler kadının toplumdaki yerini yansıttı. Sosyal sınıf farklılıkları oluştu. Üst sınıf kadınlar bağcıklı korseli elbiseler, nakışlı, süslü kıyafetler giydiler. Orta sınıf kadınlar benzer kıyafetler giydiler fakat süslemeler  çok abartılı değildi. Nakışlar sadeydi. Kıyafetler çok rahat değildi. Kat kat elbiseler zenginlik sembolüydü.

Kısaca Viktorya dönemi modasından bahsettik. Bugünde modayı takip edenler eski tarz elbiseler dikmeye başladı. O kadar güzeller ki galeri her çağda giyilebilecek modelleri içeriyor. Geçmiş kıyafetler moda olmaya devam ediyor. Viktorya dönemini yansıtan Victorian elbise modellerinden oluşan bir galeri hazırladık. Geçmişi yansıdan çok güzel modeller.

 

 

Kaynak: https://recollections.biz/clothing/VictorianDresses.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Victorian_fashion

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler