Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Hobi Olarak Çarık ve Yapımı

Günümüzde kullanılmayan ancak uzunca bir süre ayakkabı işlevi gören çarık genellikle öküz derisinden yapılır. Bu günlerde yalnızca halk oyunları geleneksel kıyafetleriyle kullanılan çarıklar ustalarının da ölmesiyle yavaş yavaş tarih sahnesindeki yerini almıştır.

Çarık Nasıl Yapılır ve Hobi?

Çarıklar ayak ölçüsüne göre kesilen derinin kenarlarından açılan delikler sırım adı verilen bir tür iple bağlanır ve deri kurudukça verilen şekli alarak ayağa tam oturur. Günümüzde kullanılmayan çarıklar güzel bir hobi malzemesi olabilir. Yapılışında anlattığımız üzere fazlaca masraflı bir uğraş değildir. Sadece deri size külfet olacak bunun dışında harcamanız minimum düzeyde kalacaktır. Fakat çaba maksimum seviyede olmalıdır ki elinize bir ürün geçsin.

Hobi Olarak Çarık ve Yapımı

Milletler, bölgeler ve kültürler arası oldukça büyük farklılık gösterecek çarıkları bir araya toplamak veya üretmeye çalışmak hobi olarak oldukça ilginç olur. Özellikle çok seyahat edenlerin yapabileceği oldukça farklı bir hobi. Hem kültüre katkı sağlamış olursunuz bu ürünler kaybolmaz hem de farklı bir koleksiyona sahip olursunuz.

Eğer üretim şeklinde bir hobi seçerseniz bu da size farklı kapılar aralayacaktır. İlk olarak çok güzel geleneksel el sanatlarından birini öğrenmiş olacaksınız bununla da kalmayıp bu ürünleri istediğiniz gibi şekillendirebileceksiniz, renklendirip tarzınıza göre ayakkabılar yapabileceksiniz, son olarak da özgün olduğu için eğer ticarete dökmek isterseniz oldukça güzel paralar da kazanabileceksiniz. Genellikle hobilerin manevi değerleri daha ön plandadır ancak eğer bir iş yapıyorsanız ve güzelse neden bunu başkaları da görmesin ki? Bunun yanında zaten ürün ortaya koymanın hazzından bahsetmiyorum bile.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler