Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Damacana Geri Dönüşüm Projeleri

Geri dönüşüm ve yeniden kullanım hakkında paylaştığımız yazılara bir yenisini eklemek isterim. Ben de dahil bir çok kişinin aklına, damacanadan neler yapılır sorusu geliyordur. Bu soruya cevap bulmak adına yerli ve yabancı kaynaklardan elde ettiğimiz fikirleri aşağıda topladık damacana geri dönüşüm projeleri konusunda umarım faydalı olacaktır.

Damacanadan Neler Yapılır?

Damacanadan yapılan etkinliklerde ilk akla gelen damacanadan saksı yapımı ve damacanadan puf yapımı. Damacanayı dikey ve yatay keserek farklı ebatlarda saksı yapabilirsiniz. Üst kısmını kesip içerisine destek olması için 1 lt lik boş pet şişeleri yerleştirin. Açık kısmı kontraplak yada strafor köpük ile kapatın, daha sonra ter çevirin. Uygun kumaş ve sünger ile kaplayın. Bu kadar basit.

Oyuncak sepeti yapımı için bolca kullanılan damacanaları farklı süsleme ve boyama teknikleri kullanarak kullanışlı ve estetik ürünler çıkartabilirsiniz. Çöp kovası, değişik saksı tasarımları, çeşitli saklama kapları yapabilirsiniz. Aydınlatma ürünlerinden avize ve abajur yapımı içinde uygun.
Çocuklarınıza geri dönüşüm fikrini aşılamak maksadıyla geri dönüşüm kutuları tasarlayabilirsiniz. Kağıt, plastik ve cam için farklı farklı kutular hazırlayın. Her birinin üzerine, ayrı ayrı kağıt, plastik ve metal eşyaların resimlerini yapıştırın. Damacana kaplama ve boyama işlerinde çocuklarınızdan yardım alın. Her konuda onlardan yardım almaya gayret edin.

Damacana ile aydınlatma ürünleri (Avize, abajur) yaparken, elektrik bağlantısı hakkında bilginiz yoksa kendiniz yapmaya kalkmayın. Gerekirse bu konunun ustalarından yardım almayı ihmal etmeyin. Kolay gelsin.

 

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler