Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tığ İşi Penye Sepet Yapılışı

Gökkuşağı renklerinde , soft renklerde, sevdiğiniz renklerde yapacağınız güzel bir penye ipten sepet. Örgü ipleri ile de yapabilirsiniz. Birkaç kat haline getirerek veya kalın örgü ipleri alarak örebilirsiniz. Ev dekorasyonunda kullanacağınız çok şık bir aksesuar. Büyüklüğünü kendi istediğinize göre artırabilir vaya azaltabilirsiniz. Çok zarif. İçine havlularınızı, makyaj malzemelerinizi, fırça ve taraklarınızı koyarak banyo dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Bebek odaları dekorasyonunda içine bezler, ıslak mendiller, pişik kremlerini koyarak bir araya getirebilirsiniz. Hobi malzemelerinizi koyabilirsiniz. Penye ipten paspas modelleri de örebilirsiniz. Penye ip örgü modellerinden sizlere birçok modelden bahsettik. Yine güzel bir sepet olan penye ip oval sepet yapımını evleriniz için örebilirsiniz. Penye ip ve hasır ipi bir arada kullanarak çok şık penye ip sepet yapılışını örebilirsiniz.

Penye İpten Sepet Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • Penye ip
  • 10 mm tığ

Sihirli halka içine 8 sık iğne yapalım. Tur başlarında 1 zincir çekelim. Bir sonraki turda her ilmek içine 2 sık iğne yaparak sayıyı 16 sık iğneye çıkartalım. İlmek sayısı 64 olana kadar 2 ör bir artır olarak örmeye devam edelim. 8 turda 64 ilmek sayısına ulaşabiliriz. Aynı şekilde 2 parça örelim. Ve bu iki parçayı birbirine karşılıklı  sık iğne ile birleştirelim. Arka ilmeklere batarak sık iğneleri yapacağız. Yani tabanları sırt sırta olan ilmekleri.

Tığ İşi Penye Sepet Yapılışı 7

Tığ İşi Penye Sepet Yapılışı 3

Tığ İşi Penye Sepet Yapılışı 2

Bundan sonraki turları 1 zincir çek, 1 sık iğne yap olarak devam ediyoruz. 11 tur renk değişimlerini istediğiniz gibi yaparak 1 zincir ,1 sık iğne şeklinde örelim.

Tığ İşi Penye Sepet Yapılışı 8

Tığ İşi Penye Sepet Yapılışı 1

Tığ İşi Penye Sepet Yapılışı

Kulpları için 1 tur 64 sık iğne olarak örelim. 2. turda  ilk ilmek içine aynı yere 2 sık iğne yapalım. 26 sık iğne, 7 zincir çek , 5 sık iğne atla, 26 sık iğne yap, 7 zincir çek, 5 zincir atlayarak kulpları yapamılım. Bir sonraki turda ise kulplar üzerine tekli trabzan diğer yerle sık iğne yapalım. Son turda ise ters sık iğne yapalım. Ve sepet hazır.

Tığ İşi Penye Sepet Yapılışı 6

Tığ İşi Penye Sepet Yapılışı 5

Tığ İşi Penye Sepet Yapılışı 4

Tığ İşi Penye Sepet Yapılışı 11

Tığ İşi Penye Sepet Yapılışı 10

Tığ İşi Penye Sepet Yapılışı 9

Tığ İşi Penye Sepet Yapılışı 12

Kaynak : https://www.ravelry.com/patterns/library/simply-pampered-basket

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler