Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Penye İpten Motifli Sepet Yapımı

Bugünkü yazımıza penye ipten örgü modelleri ile devam ediyoruz. Evde kalan iplerinizi , daha önceki projelerinizden kalan penye iplerinizi değerlendirmek için güzel bir örnek. İçine hobi malzemelerinizi koyabilirsiniz. Penye ipten birçok örgü modelini birlikte inceledik. Penye ipten puf yapımı yaptık. Penye ipten sepet modelleri, penye ipten paspas modelleri , örgü çanta modelleri yaptık. Bugün o yaptığımız projelerden kalan parça ipleri değerlendiriyoruz. Motif motif penye ipten kare sepet yapıyoruz. Bu sayede sağda solda kalan ipleri değerlendiriyoruz. Aynı motifle örgü paspas modelleri de yapabilirsiniz. Motif her zaman kullandığımız bir motif. Hanım dilendi bey beğendi motifi. Bu motifle o kadar çok örgü modeli yaptık ki. Hırkalar, yelekler, battaniyeler, kırlentler… Hazırlayın iplerinizi başlıyoruz.

Penye İple Kare Sepet Yapımı

Renkli , eğlenceli bir sepet. İçine hobi malzemelerinizi koyabilirsiniz. Ev dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Kirli sepeti, çorap sepeti , oyuncak sepeti olarak kullanabilirsiniz. Hadi başlıyoruz.

Malzemeler

  • Renkli penye ipler ( dileyen tek renk ile de yapabilir )
  • 8 – 12 mm arası tığ ( ben 10 mm kullanıyorum )

Yine her zaman olduğu gibi modelimize şemayı vererek başlıyoruz. İşte şemamız.

Penye İpten Motifli Sepet Yapımı 2

1.tur : 6 zincir çekelim ve halka oluşturalım.

2.tur : 3 zincir çekelim. Ve halka içine 2 trabzan yapalım. 2 zincir çekelim ve aynı yere 3 trabzan daha yapalım. Aynı işlemi 2 kez daha tekrar edelim. 4 yuva olacak.

3.tur : 3 zincir çekelim. Hemen yanına ilk yuvaya 2 trabzan yapalım. 1 zincir çekip diğer yuvaya atlayalım. Aynı yere 3 trabzan, 2 zincir 3 trabzan yapalım. Bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

4.tur : 3 zincir çekelim. Yanına 2 trabzan yapalım. 1 zincir çekelim. Bir sonraki yuvaya 3 trabzan yapalım. Tekrar 1 zincir çekelim. Sonraki yuvaya 3 trabzan, 3 zincir , 3 trabzan yapalım. Sıra sonuna kadar bu işlemleri tekrar edelim.

Motifin ilk 4 turu bu şekilde yapılıyor. İstediğiniz büyüklüğe gelene kadar tur tekrarı yapabilirsiniz. 5 motif yapıyoruz. Ve motifleri birleştiriyoruz.

Penye İpten Motifli Sepet Yapımı

Penye İpten Motifli Sepet Yapımı 4

Penye İpten Motifli Sepet Yapımı 1

Penye İpten Motifli Sepet Yapımı 3

Kaynak : http://helenacc.blogspot.com.tr/2012/11/caixa-multiuso-quadrados-da-vovo-em.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler