Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tığ İşi Nohuttan Şapka Yapımı

Kız çocukları içinde erkek çocukları içinde uygun bir örnek. Tığ işi nohut yapımı. Nohut örneği yapılışından birçok örgü yapıyoruz. Birçok örgü modelinde nohut örneğini kullanıyoruz. Farklı teknikleri ile yapılan modeller var. Nohut örneğini hem şişle hemde tığ ile yapıyoruz. İki teknikte örgülerde çok şık duruyor. Genelde bebek örgü modellerinde kullanılıyor. Bizde bugün kız çocukları için bir şapka yapıyoruz. Ama aynı modeli erkek çocukları içinde kullanabilirsiniz. Hırkalarda, yeleklerde , battaniyelerde kullanabilirsiniz. Bere modellerinde de bu örneği her renk ile kullanabilirsiniz. Nohut örneğinden anneannesi kızıma bir hırka örmüştü. Çok severek kullandık. Şimdi küçük geliyor artık. Videolu tığ işi nohut örgü modeli yapılışından takım şapka ve boyunluk örmüştük. Şimdi paylaşacağımız modeli de takım olarak örebilirsiniz. Şapka tarifini boyunluğa uyarlayarak örebilirsiniz. Yine farklı teknikle yapılmış tığla nohut örneği yapılışı vardı. Nasıl yapıldığını sizlerle bol resimli olarak adım adım paylaşmıştı. Şapka ve birçok örgünüzde bu örneği kullanabilirsiniz. Gelelim şimdi yeni modelimiz olan tığ işi nohuttan şapka yapımına.

Nohut Örgü Modelinden Şapka Nasıl Yapılır?

Bizlere nasıl bir ip kullanmalıyız, kaç ilmekle başlamalıyız, kaç numara şiş kullanmalıyız gibi çok sorular geliyor. Bu sorulara yanıt veremiyoruz. Neden derseniz her çocuğun, herkesin beden ölçüleri farklı. Ve kullanılan iplere göre ilmek sayıları değişkenlik göstermekte. Bu yüzden ilmek sayılarını , şiş numaralarını kendiniz belirlemeniz gerekiyor. Örneğin yapılışını anlatmak bizden , ilmek sayılarını ayarlayarak örmek bizden.

Modele istediğiniz boyutlarda zincir çekerek başlıyorsunuz. 5. zincir üzerine tığa 2 kez ip dolayarak 6 trabzan yapıyorsunuz. Ve bu 6 trabzanın son ilmeklerini birlikte örüyorsunuz. İlk nohut oluştu. 4 zincir çekip 5. zincir üzerine sık iğne ile batıyoruz. Tekrar 4 zincir çekiyoruz. Tığa 2 kez ip dolayıp 5. zincire aynı yere 7 trabzan yapıp son ilmekleri birlikte örüyoruz. Bu işlemleri sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz.

Bir sonraki turda ise nohutları sık iğne ile battığımız kısımlara yapıyoruz. Nohutlar birbiri arasına gelecek. Şimdi modelin şemasını görelim.

Tığ İşi Nohuttan Şapka Yapımı 1

Üzerine tavşan tüyü ponpon veya iplerle hazırladığınız ponponu dikip tamamlıyoruz. Muhteşem oldu. Kolay ve şık.

Tığ İşi Nohuttan Şapka Yapımı

Kaynak : http://barrellab.ru/shapochka-uzorom-shishechki.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler