Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tığ İşi Lambader Yapımı

Harika bir proje daha. Evde kalan ipleri değerlendiriyoruz. Ve çok güzel bir el yapımı lambaya sahip oluyoruz. Bildiğimiz birçok örgüde kullandığımız bir teknikle. Örgü lambader yapımı için renk renk ipler kullanıyoruz. Elinizde olan ipleri kullanabilirsiniz. Hazır lambaderleri yapı marketlerde veya nette bulabilirsiniz. Bu lambader modelleri tepeden tırnağa kadar örgü. Aynı modeli abajur yapımında, avize ve sarkıt yapımında da kullanabilirsiniz. Elinizde benzer modelleriniz varsa üzerini örgü ile kaplayabilirsiniz. Yine önce ördüğümüz lamba projeleri arasında pullu model var. Abajur olarak ördüğümüz pullu lamba nasıl örülür adım adım hem şemalı hemde resimli olarak paylaşmıştık. Dantel motiflerle lambalar örmüştük. Püsküllerle, ahşap boncuklarla lambalar yapmıştık. Makrome ipinden avize modelleri yapmıştık. Tuvalet kağıdı rulosundan, pvc borudan lambalar yapmıştık. Led ışıklardan, pipetlerden lambalar yapmıştık. Daha sayamadığımız birçok proje var. Tığ işi abajur yapımı için, tığ işi lambader yapımı için parça ipleri hazırlayın başlıyoruz.

Tığ İşi Lambader Nasıl Örülür?

Lambaderi yapmak için netten veya yapı marketlerden aldığımız lambadere, renk renk artık iplere ve iplemize uygun tığa ihtiyacımız olacak.

Tığ İşi Lambader Yapımı 4

Malzemelerimiz hazırsa hemen tığ işi lambader yapımı aşamalarına geçiyorum. Lambaderimizin alt tabanı, ayağı ve şapkası hepsi örgü. Ayağı için ayak kısmını tam kapatacak uzunlukta ve genişlikte seçtiğimiz renklerde şerit şerit bir parça örüyoruz. 
Tığ İşi Lambader Yapımı 1

Daha sonra tabanı kaplamak için resimdeki gibi turlarda renk değişikliği yaparak yuvarlak bir motif örüyoruz.

Tığ İşi Lambader Yapımı 18

Ve artık şapka kısmını örmeye geçebiliriz. Şapkanın dar kısmına uyacak şekilde zincir çekiyor ve halka oluşturuyoruz. 3 sıra sık iğne örüyoruz. Sonraki turda 3 zincir ile başlayıp aynı yere 2 trabzan daha yapıyoruz. 3. sık iğneye gelip aynı yere 3 trabzan yapıyoruz. Bu işlem tur sonuna kadar devam ediyor. Daha sonra gerekli yerlerde artırma yaparak 3 trabzanları örmeye devam ediyoruz.

Kenarını ponponlarla süslediğimiz lambader tamam. Tığ işi lambader yapımını tamamladık. Parçaları dikerek birleştirdik. Ve son hali.

Tığ İşi Lambader Yapımı 20

Tığ İşi Lambader Yapımı 8

Tığ İşi Lambader Yapımı 15

Tığ İşi Lambader Yapımı 9

Tığ İşi Lambader Yapımı 11

Tığ İşi Lambader Yapımı 19

Tığ İşi Lambader Yapımı 16

kaynak : https://attic24.typepad.com/weblog/2013/09/funky-lamp-yarnbomb-ta-dah.html

Benzer İçerikler
2 thoughts on “Tığ İşi Lambader Yapımı”
  1. Ebru nur dedi ki:

    Merhaba aynı model bi Lambader benimde var ve aynı şekilde bende yenilemek istiyorum ama biraz amatörüm lütfen video ile yardımcı olur musunuz artırmaları yapamıyorum görmeden lütfen lütfen lütfen 🌸

    1. Melek dedi ki:

      Merhaba. Maalesef videolu yapılışı yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler