Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı

Tığ işi bebek patiği var sırada. Yeni doğan bebişlerinize ayakları üşümesin diye  mutlaka örün. Daha önce sizlere anlattığımız örgü modelleri ve bebek battaniyelerini mutlaka inceleyin. Torunlarınıza, yavrularınıza battaniye örmek istediğinizde modellere bakabilirsiniz. Ördüğünüz patik ve battaniyeyi aynı renklerde örüp takım yapabilirsiniz.

Anlatımlı Bebek Patiği Yapılışı 

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı 1

 

13 zincir çekerek başlayalım.

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı 5

 

4. zincir üzerinden başlayarak devam edelim. 11 tane ikili trabzan yapalım. Aynı yere 5 trabzan yapalım. 11 tane trabzan yapalım. Son kalan zincir içine 3 trabzan yapalım.

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı

 

3 zincir çekelim.3 zincir çektikten sonra yanındaki sıraya 2 trabzan yapıyoruz. Daha sonra 11 trabzan yapıyoruz. Yani her ilmeğe bir kez batıyoruz. Ve sonraki 5 trabzan içine iki trabzan yapalım. Daha sonra 11 trabzan yapıp kalan 3 sıraya her ilmeğe 2 trabzan yapalım.

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı 7

 

3 zincir çekelim. Sonraki sıraya 2 trabzan yapalım. 13 trabzan yapalım. Önümüzdeki 8 sıranın her birine 2 trabzan yapalım. 13 trabzan yapıp kalan 6 trabzana 2 trabzan yapalım.

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı 11

 

İpliğin rengini değiştirelim. Arkadaki ilmeğe batarak sık iğne örelim.

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı 14

 

Ve bir tur daha sık iğne örelim.

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı 10

 

Bir zincir çekelim. Aynı yere bir sık iğne ile batalım. Daha sonra etrafına bir tur gri renk ile sık iğne dolanalım. Bir sonraki turda ise tekli trabzan örelim.

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı 9

 

Bir sıra daha tekli trabzan örelim. Patiğin ön kısmını ortalayıp işaret koyabiliriz.

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı 8

 

Ön kısma gelene kadar tekli trabzana devam ediyoruz. Ön kısımda 6 kez eksiltme yapıyoruz İkili trabzan örerek. Eksiltmelerden sonra tekli trabzan örmeye devam ediyoruz.

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı 4

 

Bir üst sırada ördüğümüz şekilde devam ediyoruz. Yine 6 eksiltme yapıyoruz.

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı 15

 

Yine üstteki gibi örüyoruz fakat bu sefer eksiltmeyi 3 kez yapıyoruz.

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı 12

 

İpliğin rengini değiştirip sarı ile bir sıra sık iğne örüyoruz.

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı 6

 

Patiğin tabanını ördüğümüz gibi üst kısmını örüyoruz. Yani 7 zincir çekerek başlayalım. Ara kısımlarda bir sık iğne ve köşelerde aynı sıraya 2şer sık iğne arttırma yaparak örelim. 4 sıra beyaz iplikle örelim. Son olarak bir tur sarı renge geçip bir tur sık iğne örelim. Aynı şekilde 2 parça öreceğiz.

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı 3

 

Ördüğümüzü patiklerin üzerine çaprazlama olarak dikelim.

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı 2

 

Tığ işi örgü patiği biz erkek renklerinde ördük. Sizde farklı renkleri kombinleyerek daha güzel patikler ortaya çıkarabilirsiniz. Ördüğünüz battaniyenin içindeki renklerle örüp takım yapabilirsiniz. Bizim patiğimiz hazır. Mutlu günlerde giysin yavrularımız. Huzur dolu günler dilerim.

Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı 13

 

Benzer İçerikler
8 thoughts on “Tığ İşi Bebek Patiği Yapılışı”
 1. Günseli Kuru dedi ki:

  Şurası hiç anlaşılır değil:

  3 zincir çekelim. Sonraki sıraya 2 trabzan yapalım. 13 trabzan yapalım. Önümüzdeki 8 sıranın her birine 2 trabzan yapalım. 13 trabzan yapıp kalan 6 trabzana 2 trabzan yapalım.

  1. Melek dedi ki:

   3 zincir çektikten sonra yanındaki sıraya 2 trabzan yapıyoruz. Daha sonra 11 trabzan yapıyoruz. Her ilmeğe bir kez batıyoruz. Dediğiniz yeri düzeltmeye çalıştım. Sonuçta biz de insanız hatalarımız olabilir. Mümkün olduğunca açık yazmaya çalışıyorum.
   Uyarınız için teşekkür ederiz. Anlamadığınız bir yer olursa tekrar sorabilirsiniz.

 2. cigdem dedi ki:

  Yeni baslayan biri icin karisik yazmissiniz biraz karisik derken cok yuzeysel yani bironceki yorumdaki kisinin belirttigi gibi neyse oyle yada boyle cikardim ornegi tesekkurler

  1. Melek dedi ki:

   Tam olarak takıldığınız yeri söylerseniz yardımcı olmaya çalışırım. Mümkün olduğunca açık anlatmaya çalışıyorum. Yinede uyarınız için teşekkürler

 3. İsim dedi ki:

  Eksiltmeler nerde oluyor? Ara aramı ve nerelerde (3-6?)

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba. Başta çekilen zincir sayısını veya tur sayısını azaltarak istediğiniz yaşa göre örebilirsiniz. Ayak ölçüsünü alıp santim olarak örgüyü ona göre o ölçülerde ayarlayarak örebilirsiniz.

 4. Minik mucizem 🙏 dedi ki:

  Model çok güzel ama hiç anlaşılır değil yani ilk defa yapacak olan biri kesinlikle yapamaz videolu anlatımı yok mu bu modelin

  1. Melek dedi ki:

   Siz örmeye başlayın takıldığınız noktada sorabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler