Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tek Şişle Örgü

Tek şişle örgü diğer bir adı ile tunus işi örgü modelleri. Tunus işini ben sadece bu bildiğimiz klasik örnekten oluşuyor sanmıştım. Ama öyle değilmiş . O kadar çok model varmış ki tunus işi ile ilgili. Bizde sizlere birçoğunu anlatımlı olarak vermiştik. Tek şiş ile birçok örgü modeli yapabilirsiniz. Tek şiş bebek yelekleri örebilirsiniz. Tek şiş battaniye modelleri örebilirsiniz. Patikler, hırkalar ve daha neler neler. Tek şişle yapılan tunus işi patik yapılışını sizlere ayrıntılı bir şeklide resimli olarak anlatmıştık. Takip ederek resimleri örebilirsiniz. Üzerini boncuk ve çeşitli süslemelerle süsleyebilirsiniz. Çeyizlik patik örnekleri içinde çok güzel bir örnek. Birçok örnekte kullanacağınız diğer bir modelde tunus işi nergis modeli yapılışı. Bebek yeleklerinde, battaniyelerde, şapkalarda, atkılarda , boyunluk modellerinde kullanabilirsiniz. Tunus işi çilek yapılışını da aynı şekilde birçok modelde kullanabilirsiniz. Örgü tablet kılıfları yapımında, örgü çanta yapımında, örgü şapka modelleri ve yapılışlarında ve diğer örgülerde çok güzel duracaktır. Ayrıntılı yapılışını sizlerle paylaşmıştık.

Tek Şişle Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Videolu bir şekilde sizler için nasıl tek şişle örgü yapıldığını anlatmaya çalıştık. Umarım açıklayıcı ve anlaşılır olmuştur. Tek şiş örgü temel olarak bu şeklide yapılıyor. Tığı özel. Yine bildiğimiz tığ şeklinde ama sap kısmı biraz daha uzun. Tunus işi tığların misinalı olanları da var ama ben çevremde henüz göremedim. Yurt dışı kaynaklı bir sitede görmüştüm. Türkiye’de büyük hobi marketlerde varmış ama çok pahalı diye duymuştum. Umarım yakın zamanda çoğalır ve fiyatı düşer.

Tunus işinde önce zincir çekiyoruz. Daha sonra bu zincirlerden ilmek çıkartıyoruz. Ve çıkartığımız ilmeleri geri geri 2 ilmek olarak örüyoruz. Dönerek değil de ileri geri şeklinde örülen kolay bir teknik. Şimdi nasıl yapılır videolu olarak görelim.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler