Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Sarmaşık Dalları Örgü Şapka Yapılışı

Şiş örgü örneklerinden çok güzel bir modelin yapılışını hazırladık. Yetişkin örgülerinde kullandığımız modellerin bebek örgü modelleri olarak uyarlanmış halini göreceğiz. Büyükler için ördüğümüz örgülerde kullanılan örneklerden örgü atkı modelleri, örgü şapka modelleri örebiliriz. Birazdan sarmaşık dalları örgü şapka yapılışını öğreneceğiz. Bebek bere modellerinde ilmek sayılarını ayarlayarak her yaş için öreceğimiz güzel örneklerden bir şapka. Yabancı örgü modellerinden. Tabi çoğumuz dil  bilmiyoruz. Bende dil bilmeyenlerdenim. Fakat örgünün dili her yerde aynı olduğu için ellerini takip ederek örüyorum. Bazen şemadan takip ederek örmeye çalışıyorum. Sizde ellerini takip ederek örebilirsiniz.

Bu bölümde daha önce ördüğümüz bebek şapka modellerine değinelim. Lora şapka yapımı özellikle yeni doğan bebeklerde kullanılan ve çok yakışan şiş örgü şapkalardan. Sizde örmek isterseniz içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Tığla kolay şapkalar örmek isterseniz batik iple fıstıklı örgü şapka yapılışına göz atabilirsiniz. Erkek bebeklere de kızlara da çok yakışacak bir şapka ise kılçık örgü şapka modeli yapılışına bakabilir boyunluk veya yelek gibi farklı modellerde puf gibi değişik modellerin yapılışında da kullanabilirsiniz. O halde hemen anlatıma geçip sarmaşık dalları örgü şapka yapılışını öğrenelim.

Sarmaşık Dalları Bebek Şapka Nasıl Örülür?

Hem şemalı yapılışıyla hem de videolu yapılışıyla güzel bir şapka anlatımı hazırladık. Yine şapkanın yanında daha çok çeyizlik örgü modellerinden yeleklerin yapılışında kullandığımız burgulu modelin atkı olarak örüldüğünü de göreceğiz. Şapka çift kulaklı olarak örülmüş. Bu yüzden kulakları da sıcak tutacak. Yünlü ve ipek karışımlı bir iplik ile lastik için 3 mm örnekli kısım için 3,5 mm şiş tercih edilmiş. Baş çevresi 50 cm için 112 ilmek, 54 cm için 120 ilmek, 58 cm için 128 ilmek ile başlıyoruz. Tabi benzer özellikte iple ve aynı ölçülerde şişle örüldüğünde bu ilmek sayısını atabilirsiniz. Bu ilmek sayılarına da +1 ilmek daha ekliyoruz. Dairesel olarak ördüğümüz için. Lastik 1 düz 1 ters örülüyor. İlk olarak şapkada kullanacağımız örneğin şemasına göz atalım.

Sarmaşık Dalları Örgü Şapka Yapılışı 3

İkinci olarak ise sarmaşık dalları örgü şapka yapılışı tamamlandığında nasıl göründüğüne bakalım.

Sarmaşık Dalları Örgü Şapka Yapılışı

Sarmaşık Dalları Örgü Şapka Yapılışı 1

Sarmaşık Dalları Örgü Şapka Yapılışı 2

Sarmaşık Dalları Örgü Şapka Yapılışı 5

Muhteşem görünüyor. Son olarak videoya geçiyoruz. Detaylarıyla şapkanın anlatımını öğreniyoruz.

Kaynak : https://prjaga.com/vyazanie-dlya-detej/shapka-sharfik-beret/shapka-vetochki-spicami

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler