Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Penye İp Altıgen Çanta Yapılışı

Penye ip örgü modellerinden çok güzel yeni bir çanta modeli ile devam ediyoruz. Penye ip altıgen çanta yapılışı. Çok beğeneceğiniz hemen örmek isteyeceğiniz modeller arasına ekleyeceksiniz. Şemalı anlatımla hazırladık çantanın yapılışını. Penye ipten altıgen çantayı örerken aklınıza takılan bir konu olursa sorabilirsiniz. Örgü çanta modellerinde isterseniz farklı iplerle kağıt ip olabilir, ribbon ip olabilir, makrome ipi olabilir, koton ip olabilir çantalarınızda kullanabilirsiniz. Tabi ölçüler değişecektir. Bunu dikkate almayı unutmayın. Çantanın yapımında evde kalan ipleriniz varsa onları da değerlendirmek için örebilirsiniz. Örgü çanta modelleri yapılışı için birkaç turda bir renk değiştirerek renkli çantalar olarak da örebilirsiniz. Altıgen motifi daha önce bebek battaniyesinde kullanmıştık. Ara motif olarak da çok kullanıyoruz. Pamuklu iplerle battaniye örüldüğünde de çok güzel oluyor. Yanlardaki parçaları örmüyoruz. Sadece motifi örüyoruz. Motifin nasıl örüldüğünü yine önceki yazılarda da bulabilirsiniz. Şimdi penye ipten altıgen çanta yapılışına geçelim.

Altıgen Çanta Nasıl Örülür?

Penye İp Altıgen Çanta Yapılışı

Yazımıza hemen şema ile başladık. Aslında bildiğimiz bir motif. Daha önce bu örnek ile farklı örgü modelleri ördük. Genelde battaniyede kullandık. Kolay bir motif. Motife sihirli halka ile başlıyoruz. İçine 12 trabzan yapıyoruz.

2. turda ise her tura 2 kez batarak 24 trabzan yapıyoruz. 3. tura geldiğimizde şemada kırmızı renkle gösterilmiş kısım. 2 ör 1 artır yapıyoruz. 1 zincir çekiyoruz. 1 artır 2 ör 1 artır yapıyoruz. Tekrar 1 zincir çekiyoruz 1 artır 2 ör 1 artır yapıyoruz. Turu bu şekilde tamamlıyoruz. Diğer turda artırmalara devam ediyoruz. Aralarda ise 4 trabzan yapıyoruz. Sonraki turda 8 trabzan yapıyoruz. 8. tura geldiğimizde aralardaki trabzanlar 12 oluyor.

Altıgen motifi tamamladıktan sonra şimdi aşağıdaki gibi kenar şemaları örüyoruz.

Penye İp Altıgen Çanta Yapılışı 1

Şimdi tüm çevreyi sık iğne ile dolanalım.

Penye İp Altıgen Çanta Yapılışı 2

Şimdi karşılıklı 2 köşeye aşağıdaki şemayı uygulayalım.

Penye İp Altıgen Çanta Yapılışı 3

Penye İp Altıgen Çanta Yapılışı 4

İpleri bağlıyoruz ve çanta hazır. Çantayı örmek bu kadar kolay. Askıyı istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Örgü çiçek modelleri ile süsleyebilirsiniz. Penye ipten altıgen çanta yapılışının işte son hali.

Penye İp Altıgen Çanta Yapılışı 5

Penye İp Altıgen Çanta Yapılışı 8

Penye İp Altıgen Çanta Yapılışı 6

Penye İp Altıgen Çanta Yapılışı 7

Kaynak : http://helenacc.blogspot.com/2014/08/bolsa-hexagono-em-trapilho.html

 

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler