Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Paspas Örgü Modelleri ve Yapılışları

Örgü modelleri ve yapılışlarından harika bir örnek hazırladık. 2 kolay örgü motiften 1 zincir ve 1 sık iğneyle yaptığımız penye ip örgü modellerinden paspası çok seveceksiniz. Örgü banyo paspas modelleri veya iç mekanda diğer odalarda kullanacağımız bir paspas öreceğiz. Penye iplerle evimiz için çok güzel paspaslar örüyoruz. Mesela jüt ip halı yapımı çok beğeneceğiniz banyo, mutfak, yatak odası gibi birçok yerde kullanacağınız çok şık bir paspas. Tığ işi kilim yapımı için penye ipler, ribbon ipler, kordon ipler, makrome ipleri kullanabilirsiniz. İnce ipleri kalın olmasını istiyorsanız birkaç kat yaparak kalınlaştırabilir paspas yapımında kullanabilirsiniz. Paspas örgü modelleri ve yapılışları için penye ip kullanacağız. 10 – 12 mm tığlarla uyumlu ipler kullanabilirsiniz.

Tığ İşi Kolay Paspas Nasıl Örülür?

Baykuş gagasını da andıran çok hoş bir paspas yapılışı hazırladık. Şemalı anlatımla. Aslında bildiğimiz bir teknikle paspasımızı örüyoruz. Paspasımızda penye ip kullanıyoruz. Penye iplerin kalınlıkları değişebiliyor. 10 – 12 mm kalınlığında uygun tığlarla paspası örebilirsiniz. tabi iplerin kalınlıkları farklı olduğu için paspasın boyutları da değişecektir.

Paspas Örgü Modelleri ve Yapılışları 1

İlk olarak 2 motif yaparak başlıyoruz. Motife sihirli halka ile başlıyoruz. İçine 8 sık iğne yapıyoruz. Bir sonraki turda her ilmeğe 2 sık iğne yaparak 16 sık iğne oluşturuyoruz. Bir sonraki turda ise 1 ör 1 artık ile turu tamamlıyoruz. Motifimizin yapılışı bu kadar. 2 motif ördükten sonra birbirine orta kısımdan dikerek birleştiriyoruz.

Şimdi ise motiflerin etrafına 1 zincir 1 sık iğneyle örmeye devam ediyoruz. İlk turu bu şekilde tamamladıktan sonra diğer turlarda 1 zincir aynı yere 2 sık iğne olarak devam ediyoruz. Son turda ise istediğiniz kenar oyasını uygulayabilirsiniz. Yada modelde olduğu gibi 2 zincir 1 sık iğne yapabilirsiniz.

Paspasımızın yapılışı bu kadar. Şimdi nasıl durduğuna bakalım.

Paspas Örgü Modelleri ve Yapılışları 2

Paspas Örgü Modelleri ve Yapılışları 3

Paspas Örgü Modelleri ve Yapılışları

Kaynak : http://helenacc.blogspot.com/2015/02/tapete-olhos-de-coruja-em-trapilho.html

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler