Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgüde İlmek Çıkarma Nasıl Yapılır?

Şiş örgü modellerinde örgülerimizi ördükten sonra bazen bazı kısımlarda ilmek üzerinden ilmek çıkartarak örgüye devam etmemiz gerekir. Bugün örgüde ilmek çıkarma nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz. Yakalarda, kollarda, ön biyelerde, eldivenlerde örgüde kenardan ilmek çıkarma tekniklerini rahatlıkla yapabileceksiniz. Örgüye yeni başlayanlar için kolay uygulanabilir bir teknik. Şiş örgü teknilerinden bazı modellerin yapılışına değinmiştik. Özellikle örgüye yeni başlayan hiç eline şiş ve tığ almayanlar için videolu, resimli anlatımlar hazırladık. Biraz onlara değinelim. Daha sonra örgüde ilmek çıkarma nasıl yapılır ona geçelim. İlk önce şişimize ilmek nasıl atılır, düz örgü ve ters örgü nasıl örülür onları bilmemiz gerekiyor. Örgü nasıl örülür detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Daha sonra örgü bitirme nasıl yapılır onu inceleyeceğiz. Nasıl yapıldığına ise örgü nasıl kapatılır yazımızdan ulaşabilirsiniz. Daha sonra ördüğümüz örgü parçalarını nasıl birleştireceğimizi görmeliyiz. Bu işleme ise iğne ile örgü birleştirme iğne ile örgü birleştirmeden ulaşabilirsiniz. Sonrasında ise birazdan paylaşacağımız biten örgüden ilmek çıkarma işlemini göreceğiz. Şimdi ilmek çıkarma tekniğimizin yapılışına geçelim.

Bitmiş Örgüden İlmek Çıkarma

Yakalar için, ön kısma parça örmek için, cep örmek için, eldiven örmek için bu tekniği kullanırız. Biten örgüden ilmek çıkartarak örgülerimize devam ederiz. Burada resimlerde ilmek çıkarmayı renkli iplerle yapıyoruz. Fakat siz iplik renginizi örgülerinize göre seçmelisiniz. Yaka ve ön düğme dikeceğimiz kısımlarda dikiş kullanmak istemiyorsanız ilmek çıkarma yöntemini kullanarak örgülerinizi daha şık halde bitirebilirsiniz.

  • Örgü ipi
  • Şiş
  • Ördüğümüz proje

Örgüde İlmek Çıkarma Nasıl Yapılır? 2

İlmek çıkaracağımız ilmeklerden tek tek yeni ilmekler çıkartacağız. İlk olarak şişi bu kısma batıracağız. Daha sonra şişe örer gibi ip dolayıp bu kısımdan geçireceğiz. İsterseniz bu kısımları tığ ile yapıp şişe geçirebilirsiniz.

Örgüde İlmek Çıkarma Nasıl Yapılır?

Örgüde İlmek Çıkarma Nasıl Yapılır? 4

İlmek çıkarma işlemlerini yaptıktan sonra 1 düz 1 ters, haraşo, 2 düz 2 ters gibi örgülerimizi örüyoruz.

Örgüde İlmek Çıkarma Nasıl Yapılır? 1

İlmek çıkartılarak yapılmış bir örgü görelim.

Örgüde İlmek Çıkarma Nasıl Yapılır? 3

Şimdi örgüde ilmek çıkarma nasıl yapılır videolu olarak izleyelim.

Kaynak : https://crafts.tutsplus.com/tutorials/knitting-fundamentals-how-to-pick-up-stitches–craft-16438

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler