Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Yelek Yapımı

Adım adım resimlerle bir yelekte kullanacağımız modelin yapılışını öğreneceğiz. Örgü yelek yapılışı fıstıklı modellerden. Kolayca yapacağımız öreceğimiz örgülerden. Alize iplerle çeyizlik yelek modellerinde rahatlıkla kullanacağımız örneklerden. Bu modeli daha önce görmüşsünüzdür. Yeni bir model değil. Videolu olarak anlatımı görmüş olabilirsiniz. Örgü yelek yapımını bu kez resimli şekilde anlatacağız. Tüm Aşamalarını fotoğraflardan öğreneceğiz. Öncesinde ise daha önce ördüğümüz örgü yelek modellerinden bahsedelim.

Örgü Yelek Yapımı 36

Örgü yelekleri örerken özellikle çeyizlik yelek modelleri olarak örüyorsak genelde alize ipleri kullanıyoruz. Fakat pamuklu ipleri veya akrilik ipleri, yünlü ipleri de kullanabilirsiniz. Mesela tığ işi örgü olarak ördüğümüz yeni örgü yelek modeli yapımını örebilirsiniz. Örgü yelek modelleri resimli model ise dantel ipleriyle, merserize iplerle örülmüş modellerden. Rengi ve modeli çok hoş. Örmek isteyeceğiniz tığ işi yeleklerden. Gelelim şimdi örgü yelek yapımını öğrenmeye.

Tığla Fıstıklı Yelek Nasıl Örülür?

Yelpazeyi andıran fıstıklarla tamamlanmış güzel bir örneğin anlatımını hazırladık. Yarım papatya örneği de diyebiliriz. Örgü yelek yapımını hem şemalı olarak hem de fotoğraflarla tüm aşamalarını yazılı olarak hazırladık. Hemen detaylara geçelim.

İlk olarak yelekte kullanacağımız şemaya göz atalım.

Örgü Yelek Yapımı 35

Modele 8 zincir ve katları +2 zincir çekerek başlayalım. 2. zincirden devam ederek 5 sık iğne yapalım. Tekrar 4 zincir çekelim. 3 zincir atlayıp 4. sık iğneden devam ederek 5 sık iğne yapalım. Son zincire kadar bu şekilde örmeye devam edelim. Son kısma gelince eğer 3 zincir kalmış ise 2 zincir çekip 2 sık iğne yapalım. 6 zincir çekip dönelim.

Örgü Yelek Yapımı 1

Örgü Yelek Yapımı 2

Örgü Yelek Yapımı 3

Örgü Yelek Yapımı 4

Örgü Yelek Yapımı 5

Az önce 2 zincir çekmiştik. Buraya 4 trabzan yapalım. Devam ederek sık iğnelerin tam ortasına sık iğne ile batalım. Bir sonraki yuvaya 4 trabzan yapalım. 4 zincir çekip aynı yere 4 trabzan daha yapalım. Tekrar sık iğnelerin ortasına sık iğne ile batalım. Bu şekilde sıra sonuna kadar örelim. Son yuvaya 4 trabzan yapalım. Tığa 2 kez ip dolayıp sondaki sık iğne üzerine batalım. 6 zincir çekip dönelim.

Örgü Yelek Yapımı 6

Örgü Yelek Yapımı 7

Örgü Yelek Yapımı 8

Örgü Yelek Yapımı 10

Örgü Yelek Yapımı 11

Örgü Yelek Yapımı 12

Örgü Yelek Yapımı 13

Şimdi ise ilk yuvaya trabzan yapalım. Şimdi 2. fotoğrafta olduğu gibi sıradaki 8 trabzandan ilmek uzatarak ip topluyoruz. Hepsini bir örüyoruz.

Örgü Yelek Yapımı 14

Örgü Yelek Yapımı 15

Örgü Yelek Yapımı 16

Örgü Yelek Yapımı 17

Örgü Yelek Yapımı 18

Hemen ilk yuvaya gelerek 4 trabzan 4 zincir 4 trabzan yapıyoruz. Yanından devam ederek trabzanların üzerine batarak tekrar ilmek topluyoruz. Bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz. Sıra sonundaki yuvaya 4 trabzan yapıyoruz. 2 zinçir çekip aynı yere 2 kez tığ dolayarak tekrar batıyoruz. 4 zincir çekip dönüyoruz. İlk yuvaya 4 trabzan yapıyoruz.

Örgü Yelek Yapımı 19

Örgü Yelek Yapımı 20

Örgü Yelek Yapımı 21

Örgü Yelek Yapımı 22

Örgü Yelek Yapımı 23

Örgü Yelek Yapımı 24

Örgü Yelek Yapımı 25

İlmek topladığımız kısma geliyoruz. Buraya tığa 4 kez ip dolayarak fıstık yapıyoruz. Bir sonraki yuvaya gelip 4 trabzan 4 zincir 4 trabzan yapıyoruz. Sonra tekrar ilmek topladığımız kısma fıstık yapıyoruz. Bu işlemler sıra sonuna kadar devam ediyor.

Örgü Yelek Yapımı 25

Örgü Yelek Yapımı 26

Örgü Yelek Yapımı 27

Örgü Yelek Yapımı 28

Örgü Yelek Yapımı 29

Örgü Yelek Yapımı 30

Artık bu turları istediğimiz boyutlara gelene kadar örmeye devam edebiliriz. Böylece yeni bir model daha öğrenmiş olacağız.

Örgü Yelek Yapımı 31

Örgü Yelek Yapımı 32

Örgü Yelek Yapımı 33

Örgü Yelek Yapımı 34

Kaynak : https://ellej.org/en/turkish-stitch/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler