Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Yazlık Pantolon Yapımı

Tığ işi örgü modelleri sevenler bir adım öne çıksın. Yazın deniz kenarında tatilde severek giyeceğiniz çok şık tığ işi örgü pantolon yapılışından bahsedeceğim sizlere. İsteyenler içine kumaş geçirip giyebilirler. Tercih tamamen sizin. Dilediğiniz renklerde örebilirsiniz. Oldukça kolay. İki model paylaşacağım sizlerle. Biri motifli örgü pantolon yapılışı, diğeri düz olarak ilerleyen örgü pantolon modeli. Ölçülerini bedeninize göre ayarlayabilirsiniz.

Yazlık Tığ İşi Örgü Pantolon Nasıl Yapılır?

Biz sadece modellerin yapılış şeklini anlatacağız siz kendi bedeninize göre model uygulaması yapabilirsiniz. Pamuklu, viskon, merserize iplikler tercih edebilirsiniz. Aldığınız ipe uygun tığ alarak kolaylıkla örebilirsiniz.

Birinci modelimiz düz ilerleyen modelimiz.

1.tur : Alt kısımdan başlayarak yapıyoruz. İstediğiniz bollukta olacak şekilde zincir çekin. Ve halka oluşturalım.

2.tur: 3 zincir çekip dönelim. 4.zincir üzerine 1 trabzan, 1 zincir, 1 trabzan , 1 zincir , 1 trabzan yapalım. Daha sonra 7. zincir üzerine trabzan yapalım. 3 zincir çekip geriden çapraz olarak 3. zincir üzerine trabzan yapalım. Bu işlemi sıra sonuna kadar devam ettirelim.

3.tur : 3 zincir çekip devam edelim. Bu sefer birinci turda yaptığımız gibi önce çapraz trabzanları yapıyoruz. 3 zincir çektikten sonra bir önceki turda yaptığımız 1 zincir, 1 trabzan grubunun 2. zincirine batıyoruz. 3 zincir çekip bu sefer baştaki zincir üzerine batarak trabzan yapıyoruz. Zincir çekmeden bir önceki turda yaptığımız çapraz trabzan grubunun ilk zincirine batarak 1 trabzan yapıyoruz. Sonra devam ederek 1 zincir, 1 trabzan , 1 zincir, 1 trabzan yapıyoruz. Bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz.

Model 2 ve 3. turun tekrarından oluşuyor . Her turda çapraz üstüne zincirli grup gelerek model yer değiştirerek yapılıyor. Aşağıda şemada daha iyi anlayacaksınız. Şamayı takip ederek yapabilirsiniz.

Yazlık Örgü Pantolon Yapımı 2

Örgü pantolon bittiğinde çok şık ve zarif oluyor.

Yazlık Örgü Pantolon Yapımı 3

Şimdi de 2. modelimize geçelim.

Yazlık Motifli Örgü Pantolon Modeli Anlatımlı Örülüşü

1.tur : 9 zincir çekip halka oluşturalım.

2.tur : 3 zincir çekip yanına 23 trabzan yapalım.

3.tur : 4 zincir çekerek başlayalım. Tığa iki kez ip dolayarak sıra sonuna kadar zincirlerin arasına arada 2 zincir çekerek trabzan yaparak devam edelim.

4.tur : Bu turda zincirlerin üzerine batarak 3 zincir sık iğne olarak turu tamamlayalım.

5.tur : 7 zincir çekelim. İkinci yuva üzerine sık iğne ile batalım. Tekrar 7 zincir çekip 2. yuvaya sık iğne ile batalım. Tur sonuna kadar bu işleme devam edelim.

6.tur : 3 zincir çekip 1 zincir atlayıp yanından devam ederek 2 trabzan yapalım. 3 zincir çekip aynı yere 1 trabzan daha yapalım. Yanından devam ederek 2 trabzan daha yapalım. 1 zincir çekip sıra sonuna kadar aynı işleme devam edelim.

7.tur : 4 zincir çekelim. Bir önceki turda 3 zincir ile yaptığımız yuvanın içine 1 trabzan yapalım. 3 zincir çekip trabzanın tepesine ilmek kaydırma ile batalım. Aynı yere aynı şekilde 3 trabtan daha yapalım. 3 zincir çekip bir önceki turda yaptığımız 1 zincir üzerine sık iğne ile batalım. Tekrar 3 zincir çekip sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar edelim.

Motifli pantolonun yapılışı bu kadar arkadaşlar. Küçük motifi şemadan takip ederek yapabilirsiniz. Motifleri birleştirerek bedeninize göre örebilirsiniz. Aşağıda şeması ve bitmiş halini göreceksiniz.

Örgü Yazlık Pantolon Yapımı

Yazlık Örgü Pantolon Yapımı 1

Yazlık Örgü Pantolon Yapımı

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler