Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Tek Kişilik Battaniye Yapılışı

Yine şahane bir model var sırada. Ben çok beğendim. Hatta ilk fırsatta kızım için ögrü tek kişilik battaniye yapmayı düşünüyorum. Çok şık duruyor. Yine popcorn bebek battaniyesinin farklı bir versiyonu. Geçtiğimiz günlerde de sizlere popcorn kolay örgü bebek battaniyesi anlatımı modelinden bahsetmiştik. Yine o modelle de yatak örtüleri örebilirsiniz. Tıpkı bu modelde olduğu gibi örgü kırlent modeli yapabilirsiniz.

5.5 mm tığ kullanıldı. Ve motifin boyutu yaklaşık olarak 34 x 34 cm civarında. Beğendiğiniz ipliklerle örebilirsiniz. Tığ numarasını da aldığınız ipe uygun olarak tercih edebilirsiniz.

Tek Kişilik Motifli Örgü Battaniye Modeli Nasıl Yapılır ?

Sizlere ilk olarak motifin şemasını vermek istiyorum. Şemayı referans almak ve oradan direk bakarak örmek isteyebilirsiniz. Popcornlu kısımları 5 trabzan yapıp tığı çıkartıyoruz. Tığı ilk ilmeğin içine takıyoruz. Daha sonra sondaki ilmeği alıp içinden geçirerek örmeye devam ediyoruz.

Örgü Tek Kişilik Battaniye Yapılışı 5

Örgü Tek Kişilik Battaniye Yapılışı 4

1.tur : 6 zincir çekip halka oluşturalım. Halkanın içine 3 zincirle başlayıp toplamda 16 trabzan yapalım.

2.tur : Bu turda bir önceki turdaki trabzanların tepesine batarak 2 zincir 1 trabzan , 2 zincir bir trabzan olarak sıra sonuna kadar örelim.

3. tur : 3 zincir bir popcorn ( üst kısımda nasıl yapıldığını açıkladım. ) 3 zincir sonraki yuvaya 1 popcorn yapalım sıra sonuna kadar 16 adet popcorn yapacağız.

4.tur : 3 zincir 1 popcorn, 3 zincir 1 popcorn, 3 zincir 1 popcorn, 3 zincir 1 popcorn, 10 zincir tekrar popcornlu grubu yapıyoruz. Popcornları bir önceki turdaki zincirlerin üzerine yapıyoruz. Sıra sonuna kadar aynı şekilde örüyoruz.

5. tur : 3 zincir 1 popcorn, 3 zincir 1 popcorn, 3 zincir 1 popcorn, 2 zincir 6 trabzan bir önceki turda yaptığımız 10 zincirin üzerine. 3 zincir aynı yere 6 trabzan yapıyoruz, 2 zincir çekip popcornlar yaparak aynı şekilde örmeye devam ediyoruz.

6. tur : 2 zincir 1 popcorn, 3 zincir 1 popcorn, 2 zincir , bir önceki turda zincir üzerine 2 trabzan örmeye devam ederek her bir trabzan üzerine bir kez batarak 6 trabzan yapalım. Yine zincir üzerine 2 trabzan yapalım. 3 zincir çekip aynı yere 2 trabzan yaparak aynı şekilde örmeye devam edelim.

7. tur : 2 zincir 1 popcorn, 2 zincir, bir önceki turdaki trabzanlar üzerine grafikteki gibi 14 trabzan yapalım. 3 zincir çekip aynı yere 2 trabzan ve aynı şekilde örmeye devam edelim.

8-9 ve 10 turlarda popcorn yapmıyoruz. Grafikteki gibi trabzanlar yapıyoruz.

Birleştirme kısmını iki motifi karşılıklı olarak tek ilmeklerine batarak sık iğne ile birleştiriyoruz. Ve ortaya harika bir tığ işi bebek battaniyesi çıkıyor.

Örgü Tek Kişilik Battaniye Yapılışı 7

 

Örgü Tek Kişilik Battaniye Yapılışı 1

Örgü Tek Kişilik Battaniye Yapılışı 3

Örgü Tek Kişilik Battaniye Yapılışı 6

Kaynak : https://byhaafner.blogspot.com/2015/01/smitten-pattern.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler