Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Patik

Patik modellerinden tığ işi ile yapılmış çok güzel bir örnek. Günlük kullanım için, çeyizleriniz için uygun bir örnek. Beğendiğiniz iplerle örebilirsiniz. Patik örneklerini kışın çok kullanıyoruz. Ve özellikle çok soğuk memleketlerde. Memleketimin kışları çok soğuk geçtiği için bizde patik çok örülürdü eskiden. 5 şiş patik modelleri. Eskisi gibi değil. Evler daha sıcak ve patik pek kullanmıyorum. Çeyiz patik dolu birkaç modeli eskittiğim oldu. Ama 2 -3  senedir patik kullanmıyorum. Ama kullanmasak bile örmekten vazgeçmiyoruz. En güzel patik modellerini örmeye devam ediyoruz. Komşu çatlatan patik yapılışı modelleri, örnek kıskandıran patik modelleri. Örgü patik modellerinden sizlere kolay tığ ile yapılmış bir örnek daha. Patik yerine terlik örmek isterseniz anlatımlı tığ işi terlik yapımını deneyebilirsiniz. Çok hoş zikzaklı bir model. Hadi şimdi örgü patik yapılışına geçelim. Hazırlayın tığları, ipleri başlıyoruz.

Örgü Patik Nasıl Yapılır?

Örgü patik için 1 yumak patik ipi, 2 numara tığ yeterli. Verilen ölçüler 37 – 38 numara için uygundur. İlmek sayılarını ayarlayarak istediğiniz ölçüye göre ayarlayabilirsiniz. İlk burun kısmını yapıyoruz. 7 sıra 2 li trabzan örüp 24 trabzana tamamlanıyor. Modele 8.sıra patiğin ön kısmından başlıyoruz.  İlk gelen zincirle birlikte 3 tane 2 li trabzan yapılır. 3 zincir çekip alttan  sayarak 5. Zincir içine batıp 5 tane trabzan yapılır.  Zincir çekmeden  3 zincir içine batıp trabzan yapılır. Bununla birlikte her bir zincir içine batarak 5 tane trabzan yapılır. Alt tabanında da devam ederek bu şekilde 1. Sıra tamamlanır  2. Sırada  ilk gelen zincir içine batarak aynı zincire 5 tane trabzan yapılır. 3 zincir  çekip 5 tane trabzan yapılır. Bu şekilde sıra takibi yapılarak 2. Sıra tamamlanır. Diğer sırada ilk sıradaki işlemi tekrarı bu şekilde yer değişimi yapılarak 12 sıra örülüp ön kısmı biter. Yan kısmı için ortada olan 5 tane trabzanın en son 5.sine batarak  5 zincir çekip  ilk  gelen zincir içine 5 tane trabzan yapılarak bu şekilde devam eder. Ön kısımda uygulan model yan kısmında da yapılır. Yan kısmını 9 sıra model yapılarak biter. Topuk ayrımıyla topuk kısmı örülüp tamamlanır en son olarak da kenar oyası yapılır istediğiniz  kenar oyasını yapılabilirsiniz.

Örgü Patik

Örgü Patik 1

Örgü Patik 2

Örgü Patik 4

İçerik içinde bulunan anlatım ilk resimlere ait. Videoda ise benzer modelin yapılışını öğreneceğiz. Her iki modelde çok güzel. Beğendiğinizi keyifle örebilirsiniz.

Örgü Patik 6

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler