Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Terlik

Örgü terlik modellerinden sizlere zaman zaman çeşitli modellerin yapılışından bahsetmiştik. Bugünde papatyalı çok güzel bir örneğin yapılışından bahsedeceğiz. Papatyayı daha önce lif modellerinde de kullanmıştık. Şimdi de patikte kullanıyoruz. Sizde yine papatyayı birçok örgü süslemede kullanabilirsiniz. Örgü ayakkabı modelleri ve yapılışı videolu, fotoğraflı birçok anlatım var. Mesela örgü terlik yapımı penye ip ile ponponlu çok güzel bir model. Tığla terlik yapımı ise tabanlık üzerine ördüğümüz bir örnek. Terlik modelleri için aynı tarifi uygulayıp farklı süsleme teknikleri seçebilirsiniz.

Örgü Terlik Yapımı

Örgü terlik için hazır tabanlık (38-39 numaraya uyumlu çalıştım) kullanıyoruz. Yeşil,beyaz ve ebruli ip patik ipiyle çalıştım. Çiçeklerin ortasında farklı ip kullandım ama sarı patik ipi kullanılabilir. 3 ve 2 numara olmak üzere 2 ayrı tığ kullanarak örüyoruz. Makas, iğne ve ipliğe de ihtiyacımız olacak.

Örgü Terlik 2

Öncelikle keçe tabanla birleştirmek için terliğin iç kısmında düzgün bir görüntü elde etmesi açısından taban örüyoruz ve keçeyle kenarlardan sık iğne yaparak birleştiriyoruz. Sonrasında terliğin üst kısmını örüyoruz.  10 zincir üzerine 9 sık iğne yaparak her sırada sıra başında ve sıra sonunda arttırma işlemi yaparak 37 sık iğne olana kadar örüyoruz. Sonrasında hiç artırma ve eksiltme işlemi yapmadan 35 sıra örüyoruz. Ve son sırada ters sık iğne yaparak terliğin üst kısmını tamamlıyoruz. Önce terliği tabanın üstüne düzgün bir şekilde teğelleyerek tutturup ördüğümüz iple kenarlardan terliği sık iğne örerek sabitliyoruz. En son kenar uygulaması yaparak terliğin üst kısmını da alt tabanla örerek hem görsel olarak bir bütünlük sağlıyoruz hemde üst ve alt taban arasında birleştirmeden meydana gelen görüntü bozukluğu olmaması için bütünlük sağlıyoruz. İster günlük. ister gelin çeyizlerinde tercih edilebilecek kullanışlı ve sağlam bir ev terliği ortaya çıkarmış olduk. Yapacak olan herkese kolay gelsin.

Örgü Terlik

Örgü Terlik 1

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler