Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

İki Renkli Kolay Patik Yapımı

Örgü patik modellerinden güzel bir tarifle devam ediyoruz. Pirinç örgü modeli ve haraşo örgü modeliyle örülmüş hızlı ilerleyen kolay ve şık bir patik anlatımı hazırladık. Sevdiğiniz 2 uyumlu renkle patiği örebilirsiniz. Modeldeki renkler çok güzel olmuş. Patik modelleri yabancı örgü modellerinden oluşuyor. Eğer benim gibi dil bilmiyorsanız ellerini takip ederek örebilirsiniz. Ben dil bilmiyorum. Ellerini takip ederek yabancı örgü videolarını izleyerek örüyorum. Sonuçta örgünün dili hep aynı. Değişmiyor. Belki ilmek geçişleri değişebilir oda modele göre farklılık gösteriyor.

Bugüne kadar çok güzel patik modelleri ördük. Kışın en çok kullandığımız aksesuarlardan biri. Hele birde soğuk bir bölgede yaşıyorsak. Tığ işi patikler büyük kurtarıcı oluyor. Tabi patikleri sadece tığla değil şiş örgü örnekleriyle de örüyoruz. Mesela dikişsiz kolay patik yapılışı şişle örülmüş kolay patik modellerinden. Anlatımlı örgü patik yapılışı ise içerik üretmeye başladığımız ilk zamanlarda paylaştığımız çok sevilen patiklerden. Babet patik modelleri akımını biz başlattık diyebiliriz. Kış için çeyizlik örgü modelleri olarak el örgüsü patik modellerinin dışında örgü çoraplar da örebilirsiniz. Çok zarif çok şık bir çorabın yapılışına yapraklı örgü çorap yapılışından ulaşabilirsiniz. Son olarak yeni içeriğimize geçiyoruz. Detaylı bir şekilde iki renkli kolay patik yapımını öğreniyoruz.

İki Renkli Patik Nasıl Örülür?

Patiği örmesi oldukça keyifli. 2 renge ihtiyacımız olacak. 1 ana renk birde ara renk. Ana renkle şişe 51 ilmek atarak başlıyoruz. İlmekler çift sayıda olacak. +1 ilmek daha ekleyerek sayıyı belirleyeceğiz. Kendi ayak ölçünüze göre ilmek sayısını belirleyebilirsiniz. Daha sonra 5 sıra 1 düz 1 ters lastik örüyoruz. Lastiği ördükten sonra ilmeklerin tam ortasına işaretleyici takıyoruz. İşaretleyiciyi taktığımızda sağda ve solda 25 er ilmek olacak. Lastikten sonra ara rengimizi ekliyoruz. İlk 2 ilmeği düz olarak örüyoruz. ( ara renkle) Daha sonra 1 ilmeği örmeden diğer şişe alıyoruz. Devam ederek 1 düz 1 örmeden al şeklinde ilerliyoruz. Ortadaki ilmeğe geldiğimizde sağından ve solundan 1 er ilmek alttan batarak artırma yapıyoruz.

2.tura geldiğimizde ara renkle devam ediyoruz. Tüm ilmekleri düz olarak örüyoruz. Tam işaretleyiciye geldiğimizde örmeden diğer şişe alıyoruz.

3. tura geldiğimizde ana rengimize geçiyoruz. 1 düz 1 örmeden al şeklinde ilerliyoruz. Kolay bir örnekten oluşan harika bir patik. Ortada artırmaları yaptığımız ilmek ara renk olduğunda örmeden alıyoruz. O bölüm hep ana renk olarak ilerleyecek. Bu şekilde öndeki ilmek 25 – 30 olana kadar örüyoruz.

İki Renkli Kolay Patik Yapımı 1

Bu kısımdan sonra 1 sıra ana renk 1 sıra ara renkten olacak şekilde artırmaları da yapmadan haraşo örüyoruz. Daha sonra orta ilmeği baz alarak ortada 11 ilmek olacak şekilde işaret koyuyoruz.

İki Renkli Kolay Patik Yapımı 2

2. işaretleyiciye 1 ilmek kalana kadar düz örüyoruz. 1 ilmek kaldığında soldaki diğer ilmekler birlikte örerek kesiyoruz. Şimdi döne döne bu iki işaretleyicinin arasında kalan ilmekleri öreceğiz. Kesmeyi yaptıktan sonra döneceğiz. Diğer işaretleyicide olan son ilmek ve diğer şişteki ilmeği keseceğiz. Dönüyoruz 10 ilmek örüp kesme yapıyoruz. Tekrar dönüyoruz 10 ilmek örüp kesme yapıyoruz. Bu şekilde sadece ortadakileri örerek ilerliyoruz. Patiğin burun kısmını oluşturuyoruz. Sağda ve solda 5 er ilmek kalana kadar bu şekilde örmeye devam edeceğiz.

İki Renkli Kolay Patik Yapımı 3

İki Renkli Kolay Patik Yapımı 4

Anlatım karışık gelebilir ama örmeye başladığınızda kolay olduğunu göreceksiniz. Sağ şişte 5 ilmek var. Sol şişten sağa 1 ilmek örmeden alıyoruz. Ortadakilerden 2 ilmek kalana kadar düz örüyoruz. Kalan 2 ilmeğe 1 tanede soldan ekleyip 3 ilmeği kesiyoruz. Dönüyoruz. Aradaki ilmekleri örüyoruz. Sonda 7 ilmek kalında 3 ilmeği birlikte kesiyoruz. Dönüyoruz. Bu şeklide ilk etapta yaptığımız kesme işleminde olduğu gibi örerek topuk kısmını oluşturuyoruz.

İki Renkli Kolay Patik Yapımı 5

İki Renkli Kolay Patik Yapımı 6

Kalan açıklığı dikip patiği bitiriyoruz. Ortaya muhteşem bir model çıkıyor. Ölçüler 36 – 37 için uyumlu olacaktır.

İki Renkli Kolay Patik Yapımı 7

İki Renkli Kolay Patik Yapımı

Kaynak : https://youtu.be/i292LoEhDr0?si=ZSPLwTClC1FhtwQl

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler