Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Motifli Hırka Yapılışı

Tığ işi örgü modelleri ile harika bir hırka tarifi hazırladık. Örgü motifli hırka yapılışı. Çok beğeneceksiniz. Motifleri dilerseniz bebek battaniyesinde de kullanabilirsiniz. Örgü yelek modellerinde de. Örgü motifli hırka yapılışında motif sayısını artırarak her yaşa uygun olarak örebilirsiniz. Uzun kollu hırkayı kolları kısaltarak kapri olarak da yapabilirsiniz. Örgü hırka modelleri anlatımlı birçok modelimiz var. Bu modeli de çok seveceksiniz. Yazlık örgü modelleri olarak kullanabilirsiniz. Merserize iplerle çok güzel duracaktır. Pamuklu iplerle de keten iplerle de örebilirsiniz. Motifli hırka yapımını sizlere şemalı olarak hazırladık. Şemadan aklınıza takılan bir konu olursa bizlere sorabilirsiniz. Az önce de dediğimiz gibi motifli yelek modellerine çevirebilirsiniz. Yeni modeller arıyorsanız örgü motifli hırka yapılışına geçelim.

Motiften Hırka Yapımı

Örgü motifli hırka yapılışı modeldeki şemayı uyguladığımızda 3 – 4 yaş için uygun olacaktır. Pamuklu iplik ve 2,5 mm tığ kullanılmış. Sizde o ölçülere uyan iplerle hırkayı örebilirsiniz. Yazlık çok hoş bir motifli örgü ceket. Hemen sizlere yapılış şemasını verelim.

Örgü Motifli Hırka Yapılışı 3

Şemada sadece ön kısmın bir tarafı var. Diğer kısmı simetrik olarak örebilirsiniz. Arka kısmı ise tüm olarak örüyoruz. Kolları da aynı motifin uygulamasını yaparak örüyoruz. Hırkanın şemasının tamamı yok ama kolay bir model. Rahatlıkla örebilirsiniz. Motifin yapılışını sizlere anlatmak istiyorum. Motifleri birleştirerek dilediğiniz örgüye çevirebilirsiniz.

1.turda Sihirli halka ile 3 zincir ile başlayıp yanına 2 trabzan yapalım. 3 zincir çekip 3 trabzan yaparak toplamda 4 yuva oluşturalım.

2.turda ise 1 zincir çekip 2. trabzan üzerine batarak geçiş yapalım. Yuvanın içine 9 trabzan yapalım. 2. trabzan üzerine sık iğne ile batalım. Bu turu bu şekilde tamamlayalım.

3.turda 6 zincir çekelim ve dibine trabzan ile batalım. 2 zincir çekip 4. trabzan üzerine sık iğne ile batalım. 3 zincir çekip devam ederek 2. trabzan üzerine sık iğne ile batalım. 2 zincir çekip sık iğne üzerine trabzanla batalım. 3 zincir çekip aynı yere trabzan ile batalım. Bu işlemleri sıra sonuna kadar devam ettirelim.

4.turda ise 3 zincir 1 sık iğne yapalım aralarda. Köşede ise 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan, 3 zincir, 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan yapalım.

5.tura geldik. Son turumuz. Tüm çevreyi 3 zincir 1 sık iğne ile dönelim. Köşelere gelince 5 zincir çekelim.

Hırkada kullandığımız motifin yapılışına değindik. Son turda birbirine ekleyerek örebilirsiniz. Yine yaka kısmını şemadan bulabilirsiniz. Örgü motifli hırka yapılışı karşınızda. Çocuklarımıza çok yakışacak.

Örgü Motifli Hırka Yapılışı 2

Örgü Motifli Hırka Yapılışı

Örgü Motifli Hırka Yapılışı 1

Kaynak : https://www.bianzhirensheng.com/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler