Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Bebek Hırka Yapımı

1- 1,5 yaş için uygun 2 renkli çok güzel bir hırkanın yapılışını hazırladık. Daha önce bebek hırkalarında benzer tarzda bir hırka örmüştük. Erkek bebek örgü modelleri, kız bebek örgü modelleri olarak örebileceğiniz yakalı çok hoş bir model. Düğmeli bebek hırkası yapılışında istediğiniz modeli, örneği kullanabilirsiniz. Örgü bebek hırka yapımı için aynı şemayı uygulayabilir ama örnek olarak istediğiniz modeli koyabilirsiniz. Fare dişi kapşonlu bebek hırkası yapılışı paylaşmıştık. Az sonra paylaşacağımız örgü bebek hırka modellerinde de fare dişi örneğini kullanabilirsiniz. Kolay ve çıtır çıtır duran bir örnek. Tek renk olarak örüp yaka kısmını yine renkli yapabilirsiniz. Örgü bebek hırkasının kollarında uyguladığımız iki renkli örgü modellerini tek renk olarak, çizgili olarak örüp kullanabilirsiniz. Aynı yaş aralığı için örmek istiyorsanız şemaya bağlı kalarak farklı şiş örgü örneklerini örebilirsiniz.

Bebek Örgü Hırka Anlatımlı

Hırka yaklaşık 1 – 1,5 yaş için uygun. Yine ilmek sayılarını ayarlayarak cm ölçülerini ayarlayarak daha büyük çocuklar için daha küçük çocuklar için örebilirsiniz. 100 gramlık iplerden 350 gram ip kullanılmış model için. 4 mm şiş ile örülmüş ve ayrıca 4 tane de düğme kullanılmış. Düğme ilikleri ise örgü kordon ile yapılmış. Altta yapılışını videolu bulabilirsiniz. Zincir çekip üzerine sık iğne, tekli trabzan da yapabilirsiniz. Örgü bebek hırka yapımı için aşağıdaki gibi bir şema kullanacağız. Hırkaya kol kısmından örmeye başlıyoruz.

Örgü Bebek Hırka Yapımı 3

4 mm şişe uygun olan ipler seçtikten sonra şişe 24 ilmek atalım. Daha sonra 8 sıra haroşa örelim. Daha sonra diğer renge geçerek her 12 sırada veya 14. sırada yanlardan 1 er ilmek ekleyerek kol uzunluğu kadar örelim. ( 19cm) 24 ilmek ile başlamıştık. Şimdi şişte 34 ilmek olması lazım. 10 ilmek artırma yapmış olduk. Şimdi her iki tarafa 24 er ilmek atalım. Şişimizde 82 ilmek olacak. 9 cm artırma ve eksiltme yapmadan örelim. 41 ilmeği keselim, diğer 41 ilmeği örmeye devam edelim. 8 – 9 cm boyun genişliğinde örelim. Tekrar şemada olduğu gibi 41 ilmek ekleyelim. Ve yine 9 cm örelim.

Örgü Bebek Hırka Yapımı 4

Şimdi sağda ve solda 24 ilmek keselim. Ortada 34 ilmek kalacak. Kol kısmı için. Kol kısmını örerken yine her 12 – 14 sırada 1 ilmek keserek örmeye devam edelim. İlk başta ördüğümüz kol uzunluğuna ulaştığında 24 ilmek kalmış olacak şişte. 4 sıra haraşo örüp bitireceğiz. Önler, kollar birbirinin simetrisi olacak. Uzunlukları, ilmek sayıları eşit olacak.

Şimdi aşağıda resimde gördüğümüz gibi yaka için ilmek toplayalım ve 2 düz 2 ters 10 sıra lastik örüp bitirelim.

Örgü Bebek Hırka Yapımı 2

Evet şahane hırkanın şimdi son halini görelim.

Örgü Bebek Hırka Yapımı 1

Örgü Bebek Hırka Yapımı

Kaynak : http://vyazaniekrychkomispisami.blogspot.com/2016/02/blog-post_26.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler