Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Nakış İçin En İyi Kumaş Nasıl Seçilir?

Kanaviçe etamin örneklerini, Brezilya nakışı tekniklerini işlerken acaba hangi kumaşı seçmeliyim diye çok düşünürüz. Özellikle nakış işlemeye yeni başladıysak. Şimdi hepimiz için çok faydalı bir bilgi hazırladık. Nakış için en iyi kumaş nasıl seçilir ondan bahsedeceğiz. Kumaşlarımızı gönül rahatlığı ile seçip nakışlarımızı işleyeceğiz. En güzel etamin şablonlarını, antika işi örneklerini doğru kumaşa işleyerek çok daha güzel görünmesini sağlayabiliriz. Nakış için en iyi kumaş nasıl seçilir kısaca değinelim.

Nakış Kumaş Çeşitleri

Nakış işlemeye karar verdik. Desenimizi seçtik. Peki kumaşımız nasıl olmalı. Nakışlarımız için en iyi kumaşı bulmak ilk etapta belki biraz zor olabilir. Doğru kumaşı bulmak nakışınızı çok daha güzel gösterecektir. Sizlere nakış için en iyi kumaş nasıl seçilir küçük bilgiler hazırladık. Pek çok nakış türü var. İşlediğimiz nakışlar için en iyi kumaşı bulmayı öğreneceğiz.

Nakış İçin En İyi Kumaş Nasıl Seçilir? 1

İlk olarak ne tür bir malzeme üzerine işleme, nakış yapacağımıza karar vermek olacak. Favori olarak pamuk tuval bezi, keten, hafif denim kumaşlar olabilir. Özellikle nakışı kasnak ile işleyecekseniz, kumaşı kasnak ile tutturacaksanız elastik veya herhangi elastik türden bir kumaş seçmemelisiniz. Elastik bir kumaş olduğunda nakışlarınızın düzensiz görünmesine, kumaşın sünmesine, kırışmasına sebep olacaktır. Kumaşın üzerine nakışı bitirdiğinizde zamanla kumaşın sarkmasını istemezsiniz. Kumaşlarda doğal olarak bu sonuçlar olabilir. Ama esnek kumaşlarda çok daha fazla olacaktır.

Nakış İçin En İyi Kumaş Nasıl Seçilir?

Kumaşlarda en önemli konulardan biri dokumadır. Sıkı mı, gevşek mi yoksa düzensiz mi. Tüm bu özellikler nakışınız bittiği zaman nakışın nasıl göründüğünde çok büyük bir rol oynayacaktır. Tercihiniz eşit sıklıkta ve dokumada olan  kumaşları seçmek olmalıdır. Gevşek kumaşlar nakışı işlerken delikler oluşmasına sebep olabilir. Çok fazla sıkıysa içinden ipi geçirmek oldukça zor olacaktır.

Kumaş ağırlıklarına gelecek olursak hafif kumaşlar nakış için uygun değildir. Çünkü nakış işlerken kumaş kırışıyor. Nakışın ipin gerginliğine dayanabilen iğneyi geçirmekte zorlanmayacağımız orta ağırlıkta bir kumaş nakış için ideal olacaktır. Çok ağır kumaşlar sizleri yorabilir.

Nakış İçin En İyi Kumaş Nasıl Seçilir? 2

Daha önce hiç kumaş almadıysanız kumaşları almak için mağazaya kendiniz gidip kumaşları hissederek, inceleyerek alabilirsiniz. Netten aldığınızda kumaşın özelliklerini, duruşunu görmek zor olabilir. Belki kumaşı iade etmekte de zorluk yaşayabilirsiniz. Etamin kumaşlar çarpı işi için daha idealdir. El nakışı için pek uygun değildir. Bir kıyafet üzerine işleme yapmayı düşünüyorsanız çekme ihtimaline karşı nakışın bozulmaması için önceden kumaşı yıkama yapmak daha doğru olacaktır.

Kaynak : https://crewelghoul.com/blog/best-fabric-for-embroidery/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler