Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Menekşe Çiçeği Örgü

Örgü aplike modellerinden dilediğimiz yerde kullanacağımız menekşe motifi yapılışı hazırladık. Renk renk menekşeler örüp lif modellerinde, bebek battaniyesinde, bebek yeleklerinde ve daha birçok örgüde süsleme olarak kullanacağız. Örgü çiçek nasıl yapılır detaylı bir şekilde videoda bulabilirsiniz. Video izleyemeyenler için detaylı anlatımı yazılı olarak da var. Hadi hep birlikte menekşe çiçeğinin tarifine geçelim.

Örgü Menekşe Yapımı

Hemen tarifle başlıyoruz. Menekşe çiçeği için gerekli malzemeler, 4 renk lif ipi, 3 renk çiçek rengi için, 1 adette yapraklar için yeşil ip. Ben sari ve pembenin iki tonuyla ordum. 7 numara tığ, makas, inci,İğne ve ipliğe ihtiyacımız var.

Menekşe Çiçeği

 

Menekşe Çiçeği 1

Önce çiçekle başlıyoruz.  10 adet zincir çekerek yuvarlak bir halka oluşturuyoruz. Halkanın içine sari renk ipimizle 5 tane çiçek yaprağı olacak şekilde 3 zincir çekip 4 adet 2’li trabzan örüyoruz ve 2 zincir çekip halkaya sık iğneyle sabitliyoruz. 5 kez bu işlemi tekrar ediyoruz. 2. sıramızda,açık pembe iple yaprakların çiçeklerin arasındaki sık iğne olarak sabitlediğimiz yerlere sık iğne olarak yine ilmeğimizi sabitleyerek 3 zincir çekip bir önceki sırada zincir çektiğimiz boşluğa 2 li trabzan örüyoruz sıra başında ve sonunda zincirlerin olduğu boşluğa ve her bir trabzanın tepesine 2 li trabzan örerek her bir çiçek yaprağının üstünde 10 adet 2 li trabzan olacak şekilde örüyoruz ve 3 zincir çekerek çiçeklerin arasındaki sık iğne yaptığımız yere sabitliyoruz ve bütün çiçek yapraklarının üstüne bu sırada bu işlemi uyguluyoruz. 3 sırada, koyu pembe ipimizle halkanın ortasındaki boşluktan ilmeğimizi geçirerek sabitliyoruz. 3 zincir çekerek bir önceki sırada yaptığımız işlemin aynısını yapacağız fakat çiçeğimizin 3 yaprağına yarim trabzan (yada çakma sık iğnede dediğimiz) olarak örüyoruz. Her bir yaprağın üstünde 22 tane yarim trabzan olacak şekilde 3 yaprağı bu şekilde örerek halkanın da içinden ilmeğimizi sabitleyerek örüyoruz. Çiçeğin 3 yaprağını bu şekilde örüyoruz. Sonra çiçeği 2 ye katlayıp basladığımız noktaya karşı tarafa sabitliyoruz sık iğneyle. Arkadaki çiçek yapraklarını ayni şekilde 2 li trabzan olarak örüyoruz ve çiçeğimizi tamamlıyoruz.

Menekşe Çiçeği 2

Sıra geldi yaprağın yapılışına. Çiçeğin önde kalan 3 yaprağının arkasından yeşil ipimizle ilmeğimizi sabitliyoruz. 12 adet zincir çekiyoruz. Her bir zincirin içine sık iğne yaparak başladığımız yere iniyoruz ve 4 zincir çekerek karşi tarafa da ayni işlemi yapıyoruz. Yine ipi koparmadan zincir örerek karşı tarafa başladığımız yere geçiş yapıyoruz. Yaprak şeklini örmek için her bir zincirin içine ayrı ayrı 1 sık iğne + 1 çakma sık iğne + 3 ikili trabzan + 2 üçlü trabzan + 3 ikili trabzan + 1 çakma sık iğne +1 sık iğne olacak şekilde yaprağın yarısını örüyoruz. 2 zincir çekip yaprağın üst sivri kısmını oluşturmak için sık iğne yaptığımız yere yine sık iğne yapıyoruz ve ayni işlemi yaprağın diğer yarısında ve karşı taraftaki yaprağı örmek için de kullanıyoruz.

Son olarak çiçeğe inci dikip bitiriyoruz. Ve dilediğimiz süslemede kullanıyoruz.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler