Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Makrome İpi Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Son dönemin en trend el işi hobilerinden Makrome’ye olan ilgi günden güne artmakta. Yaşam alanlarına bohem bir hava katmak isteyenler genellikle Makrome duvar süsleri, Makrome sarkaçlar, masalar için Makrome Runner çeşitleri gibi birçok farklı Makrome aksesuarlar tasarlamakta. Aslında düğüm tekniklerini öğrendikten sonra, tamamen yaratıcılığınızı kullanarak özgün Makrome aksesuarlar ve dekorlar tasarlayabilirsiniz.

Makrome İpi Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 2

Gelelim işin en önemli kısmına. İp seçimi. Doğru Makrome ipini nasıl seçebilirim?

İp seçimi çalışmak istediğiniz modele göre en önemli unsurdur. Örneğin Makrome Çanta yapımı çin birçok farklı ip türü ile kullanabilirsiniz ancak burada sizin nasıl bir görünüm elde etmek istediğiniz önemlidir.

Yumuşak ve püskülleri taranabilen bir model istiyorsanız 3 mm veya 5 mm Tek Burgulu taranabilen ipler uygun olacaktır. Daha diri ve sert olmasını istiyorsanız 3 mm 2 Bükümlü veya 4 mm 3 Bükümlü Pamuk Halat ipler daha uygun olacaktır. Bunların dışında ayrıca Braided (Örme) Makrome ipi güzel bir alternatiftir. Tığ ile örmek isterseniz 2 mm Tek Burgulu veya 3 mm Tek Burgulu Pamuk Makrome iplerini, Slim ve XL Pamuklu Makrome iplerini de kullanabilirsiniz.

Makrome İpi Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 1

Makrome Anahtarlık için 2 mm Tek Burgulu, 3 mm Tek Burgulu, 2 mm 3 Bükümlü veya 3 mm 2 Bükümlü Pamuk Makrome ipleri kullanabilirsiniz.

Makrome Yaprak Modeli için en uygun ip 3 mm Tek Burgulu iplerdir.

Makrome Emzik Askısı için 2 mm Tek Burgulu ipler, Slim Pamuklu Makrome ipleri uygundur.

Makrome düğüm tekniği ile Makrome Supla yapmak isterseniz 3 mm Tek Burgulu ipleri, tığ ile örmek isterseniz Slim Pamuk Makrome İpleri , 2 mm Tek Burgulu ipler ve 1,5 mm Koton ipler uygundur.

Makrome İpi Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

En çok merak edilen bir diğer konu ise “Makrome Gökkuşağı için hangi ipler kullanılabilir?”

25 – 30 cm ebatlarında orta boy bir gökkuşağı için 10 mm veya 12 mm halat ip kullanabilirsiniz. Büyük boy bir gökkuşağı yapmak istiyorsanız 16 mm veya 20 mm halat ip kullabilirsiniz. Gökkuşağı anahtarlık için ise 5-6-8 mm halat ipleri tercih edebilirsiniz. Üzerini saracağınız renkli ipler için 1,5 mm, 2 mm, 3 mm Tek Burgulu İpler, Anakuzusu ipler, Gold/Gümüş Metalik Makrome ipleri uygundur.

Makrome Ayna, Makrome Kapı Süsü ve İsimli Kasnak üzerine Makrome çalışmalar için genelde 3 mm Tek Burgulu Pamuk Makrome İpleri tercih edilmektedir.

Makrome Salıncak ve hamak gibi çalışmalar için ise 5 mm 3 Bükümlü veya 6 mm 3 Bükümlü Pamuk halat ipleri tercih edebilirsiniz.

Konusu geçen tüm Pamuk makrome ip çeşitlerine ek olarak birçok farklı ip seçeneklerine ve ihtiyacınız olabilecek her türlü yardımcı hobi malzemelerine ritzz.net üzerinden ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler