Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Lahana Lif Modeli

Evde kalan ipleri değerlendirmek için lahana lif modeli çok güzel bir proje. Lahana lif modellerinden sizlere farklı şekillerde yapılan örneklerden bahsetmiştik. Pıtırcıklı lahana lif yapılışı güzel bir örnek. Kat kat. Örümcekli lahana lif yapılışı zarif bir model. Ve ilk paylaştığımız modeller arasında klasik olan lahana lif modeli yapılışı var. Daha fazla lif örnekleri anlatımları ile burada olacağız. Şimdi yeni modelin tarifine geçelim.

Lahana Lif Anlatımlı

Rengarenk cıvıl cıvıl bir lif modelinin yapımını paylaşacağız sizlerle. Bu güzel lahana lif modeli için ihtiyacınız olan şeyler 3 renk lif ipi ve buna uygun bir tığ. Biz modelin yapımında 5 numara tığ kullandık. Görsel olarak çok güzel bir model olduğu için çeyizlerin olmazsa olmazı olmaya aday bir model diyebiliriz.

Lahana Lif Modeli

Modelimize sihirli halka içine 15 trabzan yaparak başlıyoruz. Sihirli halka yapımını bilmiyorsanız 8 zincir çekip halka yaparak da başlayabilirsiniz. Üst sıraya geçtiğimizde her trabzana çift trabzan yaparak trabzan sayımızı iki katına çıkarıyoruz. 30 olan trabzanlarımız 3. Sıraya geçtiğimizde bir çift bir tek trabzan olacak şekilde artmaya devam ediyor. Bu sırada trabzan sayımız 45 e yükseliyor. Bir üst sıraya geçtiğimizde trabzanlara 2 tek 1 çift batarak ilerleyip sıra sonuna kadar geliyoruz. Bu artma sistemiyle her sırada tekli trabzan sayımızı bir bir artırarak toplamda 13 sıra örüyoruz. Her sırada 15 trabzan artırma yapmış oluyoruz. Tabanımız bu şekilde bitiyor ve hemen pipirik kısmına başlıyoruz. Ortadan 4. Sıradan trabzanlarımıza ipimizi sabitleyip birbiri ardına birleşik 2 örümcek yapıp 3 trabzan boş bırakıp 4. Trabzana bu örümcekleri sabitliyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde gelip üst sıraya geldiğimizde örümceklerin orta bağlantı kısımlarına 5li pipirik yapıyoruz. Bu şekilde bir sıra boş bırakıp bir sıra pipirik yaparak tabanın en sonuna kadar geliyoruz. Modelin ortada kalan boşluk kısmı için istediğimiz bir çiçekten yapıp bu boşluk kısmına dikiyoruz. Her sırada renk değiştirerek yaptığımız bu model hem çabuk bitiyor hemde çok gösterişli bir model. Yapmak isteyen herkese şimdiden kolay gelsin.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler