Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kumaştan Paspas Yapılışı

Artan kumaştan paspas yapımı hazırladık. Daha önce diktiğiniz projelerden kalan kumaşları değerlendirerek ev dekorasyonunuz için paspas modelleri dikebilirsiniz. Ali express ve amazonda şeritler halinde hazırlanmış olarak paspas kumaşları satılıyor. Bence yine pahalı. Evde artan kumaşlardan dikmek veya bazı kumaşlardan yarım metre yarım metre alarak kendi şeritlerimizi oluşturmak daha ucuz olur. Yine içine kullanılan pamuklu vatka da nette satılıyor. Keçenin kalın hali gibi. Kalın keçeler kullanılarak da şeritler oluşturulabilir diye düşünüyorum. Yada kapitone elyaflarla iç parça hazırlanabilir. Kumaştan halı yapımı çalışmamızda kumaş şeritleri nasıl hazırladığımızı göstermiştik. Şeritleri, iç parçayı hazırladıktan sonra artık geriye dikmek kalıyor. Dilerseniz hasır iplerle birleştirerek tığ işi örgü ile de paspasları örebilirsiniz. Eski penye tişörtten paspas yapımı da yapabilirsiniz aynı şekilde. Şimdi kumaştan paspas yapılışı çalışmamızı inceleyelim.

Kumaş Parçalarından Kilim Yapımı

Bu kilimi çok seveceksiniz. Kumaştan paspas yapılışı için hazır kumaşlar alıp kullanabilirsiniz. Veya daha önce diktiğiniz projelerinizden kalan kumaşları değerlendirebilirsiniz. Modeldeki paspasta da aynı cins kumaşın farklı renklerde olanları ile dikilmiş. Nette şeritler hazır olarak satılıyor. Aşağıdaki gibi.

Kumaştan Paspas Yapılışı 1

Şeritleri kumaşlardan kendimiz hazırlayabiliriz. Yukarıda naslı hazırladığımızı anlattığımız link vermiştik. Şeritlerin içine pamuklu vatkayı yerleştiriyor ve aşağıda resimde gördüğümüz gibi dikmeye başlıyoruz.

Kumaştan Paspas Yapılışı 2

Kumaştan Paspas Yapılışı 3

Kumaştan Paspas Yapılışı 4

Şeritleri hazırladıktan sonra paspası şekillendirmeye başlama zamanı. İster elips olarak ister kare, dikdörtgen olarak veya yuvarlak olarak dikebilirsiniz.

Kumaştan Paspas Yapılışı 5

Kumaştan Paspas Yapılışı 6

Kumaştan Paspas Yapılışı 7

Kumaştan Paspas Yapılışı 13

Aynı teknikle dikilmiş farklı renk paspasımızı görelim.

Kumaştan Paspas Yapılışı 10

Kumaştan Paspas Yapılışı 8

Kumaştan Paspas Yapılışı 9

Kumaştan Paspas Yapılışı 11

Kumaştan Paspas Yapılışı 12

Kaynak : https://createwhimsy.com/projects/how-to-make-a-jelly-roll-rug/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler