Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kordon İpten Paspas Yapımı

Bu model için pamuklu kordon ip kullanıyoruz. İpin tam olarak ismi nasıl geçiyor bilmiyorum. Kalın halat bir iplik. Penye ipler gibi. Aynı modeli dilerseniz penye ipten de yapabilirsiniz. Kordon ipten paspas yapımı çok şık durmuş. Aynı görüntüyü vermez ama penye ip ile de çok güzel olacaktır. Penye ip örgü modelleri ile birçok paylaşımlarımız oldu. Anlatımlı sepetler, paspaslar , puflar hazırladık. Yapılışı ile birlikte sizlere vermeye çalıştık. Şimdi kalın ama farklı bir iplik ile yine paspas örüyoruz. Bildiğimiz bir örgü. Örgüye yeni başlayanlarda rahatlıkla örebilirler. Aynı iple daha önce sepet yapımından bahsetmiştik. Kalan ipleri değerlendirmek için sepet örmek isterseniz kordon ipten sepet yapımından bu modele ulaşabilirsiniz. Penye ipten puf örme modellerini bu iplerle de örebilirsiniz. Eminim çok şık duracaktır. Puf nasıl örülür daha önce göstermiştik. İpi değiştirerek ve aynı teknikle örebilirsiniz. Hazırsanız kordon ipten paspas yapımı aşamalarına geçiyorum.

Kordon İpten Paspas Nasıl Yapılır?

Kullanılan ipliğin farklı bir ismi olabilir. Tam olarak ismini bilmiyorum. Pamuklu , kalın , kordon bir iplik. Hemen altta ipe dair bir görsel bulacaksınız. Çevrenizde bu şekilde ipler bulup alarak örebilirsiniz.

Kordon İpten Paspas Yapımı 5

Bildiğimiz bir teknikle örülüyor. Düz örgü , ters örgü ve sık iğne ile. Temel tığ ve şiş örgü tekniklerinden. İpler ve şişler hazırsa başlıyoruz.

Malzemeler

 • 15 mm şiş
 • Bal sarısı 3 bobin ( 4 mm kalınlığında bir ip )
 • 3 bobin gri iplik
 • 3 bobin krem iplik

Her rengin her bir ipi 1500 gram. Siz ip sayısını belirlerken sayıları dikkat ederek alabilirsiniz. Fazladan 1 ip alırsanız daha iyi olabilir. Yetmeyebilir ip ve aynı tonda bir daha bulmanız zor olabilir. Malzemeler hazırsa başlıyoruz.

Şişe 42 ilmek atarak başlayalım. İlmek sayılarını örmek istediğiniz genişliğe göre istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Her renk genişliğini ve renk değişimlerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Önden düz, arkadan ters olarak örelim. Paspas yeterli uzunluğa ulaştığında örgüyü bitirelim. Daha sonra tüm çevreyi sık iğne ile örelim. Köşelere geldiğimizde aynı yere 3 sık iğne yapalım. Ve her sık iğneyi kendi rengi ile örüyoruz. Yapılışı oldukça kolay. Biraz kollarınız yorulabilir. Kalın bir iplik olduğu için yoracaktır. Paspas bittiğinde nasıl duruyor bakalım.

Kordon İpten Paspas Yapımı 6

Kordon İpten Paspas Yapımı 1

Kordon İpten Paspas Yapımı 7

Kordon İpten Paspas Yapımı 8

Kordon İpten Paspas Yapımı 9

Kordon İpten Paspas Yapımı 10

Kordon İpten Paspas Yapımı 11

Kordon İpten Paspas Yapımı 4

Kordon İpten Paspas Yapımı

Kordon İpten Paspas Yapımı 2

Kordon İpten Paspas Yapımı 3

Kaynak : http://susimiu.es/patron-de-alfombra-rectangular-de-rayas-tejida-con-cotton-air-%E2%99%A5/

Benzer İçerikler
4 thoughts on “Kordon İpten Paspas Yapımı”
 1. Suzan dedi ki:

  Kalın ahşap şiş kaç numara onunla örsek nasıl olur kilim yatak odası icin

  1. Melek dedi ki:

   Yazıdada belirttiğim gibi 15 mm şiş kullanabilirsiniz. Bulamazsanız 10 – 15 arası örebilirsiniz.

 2. Sinem dedi ki:

  Bu ipi nerden bulabilirim markası nedir acaba 😊

  1. Melek dedi ki:

   Pamuklu kordon ip. Nette birçok sitede satışı mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler